🇬🇧 English 🇷🇴 Română 🇪🇸 Español în curând 🇫🇷 Français în curând 🇩🇪 Deutsch în curând
e

Apple Inc (AAPL.US) - analiză, scor și evaluare

Investește acum AD

Merită să investești?

Analiza acțiunilor Apple Inc (AAPL)

$340,97 +57,61% pe 12 luni Ultima actualizare: 15 iulie 2026

Apple Inc (AAPL) este o companie din industria Consumer Electronics, listată la NASDAQ, cu o capitalizare de 5,01 mii de miliarde USD. Acțiunea se tranzacționează la 340,97 USD, aproape de maximul ultimelor 52 de săptămâni.

Raportat la profitul ultimelor douăsprezece luni, prețul cere de 39,2 ori câștigul, față de 19,4 ori cât cere mediana industriei. Rentabilitatea capitalului propriu este de 187,6%, față de 8,7% mediana industriei. Veniturile au crescut cu 8,7% pe an în ultimii cinci ani.

În ultimele douăsprezece luni, acțiunea a făcut +57,6%, față de +24,8% cât a făcut SPY pe același interval. Analiza de mai jos acoperă evaluarea, profitabilitatea, creșterea, bilanțul și evoluția prețului, cu datele actualizate zilnic.

Sumar date

Preț și Tranzacționare

  • DeschiderePrețul la care acțiunile Apple Inc s-au tranzacționat prima dată în ultima ședință.
  • ÎnchiderePrețul ultimei tranzacții cu acțiuni Apple Inc din ședința încheiată.
  • Interval zilnicCel mai mic și cel mai mare preț atins de acțiunile Apple Inc în ședința respectivă.
  • VolumCâte acțiuni Apple Inc au schimbat proprietarul în ultima ședință.
  • Interval 52 de săptămâniMinimul și maximul prețului acțiunilor Apple Inc din ultimul an.
  • Poziție în intervalul de 52 săpt.Unde stă prețul de azi al acțiunilor Apple Inc între minimul și maximul ultimului an. 100% înseamnă chiar la maxim.
  • Media pe 50 de zilePrețul mediu al acțiunilor Apple Inc din ultimele 50 de ședințe. Arată tendința pe termen scurt.
  • Media pe 200 de zilePrețul mediu al acțiunilor Apple Inc din ultimele 200 de ședințe. Arată tendința pe termen lung.
  • CapitalizareValoarea de piață a tuturor acțiunilor Apple Inc la un loc.

Profit și Evaluare

  • Profit pe acțiuneCât profit net revine unei singure acțiuni Apple Inc în ultimele douăsprezece luni.
  • Profit estimat, anul curentProfitul pe acțiune pe care analiștii îl așteaptă de la Apple Inc pentru exercițiul în curs.
  • Profit estimat, anul viitorProfitul pe acțiune așteptat de la Apple Inc pentru exercițiul următor.
  • Venituri pe acțiuneCât din vânzările anuale ale Apple Inc revine unei singure acțiuni.
  • Valoare contabilă pe acțiuneCât capital propriu al Apple Inc revine unei acțiuni, după scăderea datoriilor din active.
  • Venituri, ultimele 12 luniTotalul vânzărilor Apple Inc din ultimele patru trimestre raportate.
  • Preț / profitCâți ani de profit actual costă o acțiune Apple Inc la prețul de azi.
  • Preț / profit estimatAcelași raport, dar față de profitul pe care Apple Inc e așteptată să îl facă anul următor.
  • PEGRaportul preț/profit al Apple Inc împărțit la ritmul de creștere. Sub 1 e considerat ieftin față de cât crește.
  • Valoare firmă / EBITDAPrețul întregii companii Apple Inc, cu datorii incluse, raportat la profitul operațional înainte de amortizare.

Randament și Risc

  • Marja netăCât rămâne profit net la Apple Inc din fiecare unitate de vânzări.
  • Rentabilitatea capitalurilorCât profit net produce Apple Inc din banii acționarilor.
  • Randamentul dividenduluiCât plătește Apple Inc anual în dividende, raportat la prețul acțiunii.
  • Dividend pe acțiuneSuma anuală estimată primită pentru fiecare acțiune Apple Inc deținută.
  • Rata de distribuțieCe parte din profitul Apple Inc se întoarce la acționari ca dividend. Restul rămâne în companie.
  • BetaCât de tare se mișcă acțiunile Apple Inc față de piață. 1 înseamnă la fel, peste 1 înseamnă mai amplu.
  • Datorii / capitaluri propriiCâtă datorie are Apple Inc pentru fiecare unitate de capital propriu.
  • Poziții short din free floatCe parte din acțiunile Apple Inc liber tranzacționabile e vândută în lipsă, ca pariu pe scădere.
  • Zile de acoperire a poziților shortCâte zile de tranzacționare normală ar dura închiderea tuturor pozițiilor short pe Apple Inc.

Unele valori se actualizează după deschiderea ședinței de tranzacționare, altele se recalculează după închiderea ei.

Indicatori pentru acțiunile Apple Inc (AAPL)

Cât de bună e afacerea, cât de scump e prețul și ce face graficul la acțiunile AAPL. Cum calculăm cele trei indicatoare

Scorurile Apple, gratuit.

Fundamente, Evaluare și Tehnic, cu explicația fiecărui scor. La toate companiile din platformă.

Durează 30 de secunde. Fără card.

Argumente pro și contra pentru acțiunile Apple Inc (AAPL)

Ce susține și ce slăbește teza de investiție la acțiunile AAPL

Pro18 argumente
  • Pentru acționari, afacerea produce 197,3% pe an, peste sector.Capitalul acționarilor aduce 197,3% pe an, mai mult decât la concurență, care obține 10,9%.
  • Trece 8 din cele nouă verificări de sănătate financiară.Scorul Piotroski numără nouă lucruri simple: dacă firma e pe profit, dacă produce cash, dacă datoria scade, dacă marjele cresc. Aici trec 8.
  • Din fiecare 100 de unități vândute de Apple Inc (AAPL) rămân 27,6% ca profit.Din vânzări rămâne 27,6% ca profit net. În tehnologie marjele mari sunt mai des întâlnite decât în alte sectoare, fiindcă un produs odată dezvoltat se vinde de multe ori, deci contează și cât de bine se țin în timp. Companiile din sectorul Tehnologie rețin 7,2%.

Vezi toate cele 18 argumente Gratuit cu cont

Contra5 argumente
  • Dividendul aduce 0,3% pe an, sub sector.Dividendul aduce 0,3% pe an raportat la preț, deci cine caută venit din dividende găsește mai mult în altă parte. Companiile din sectorul Tehnologie plătesc 1,3%.
  • Veniturile Apple Inc (AAPL) cresc mai încet decât sectorul: 8,7% pe an.Vânzările au crescut cu 8,7% pe an în ultimii cinci ani. În tehnologie creșterea lentă cântărește mai greu decât în alte sectoare, fiindcă evaluările presupun expansiune. Companiile din sectorul Tehnologie au crescut cu 11,4% pe an.
  • La prețul de azi, acțiunile Apple Inc costă cât 38,6 ani de profit.Dacă profitul rămâne cât e acum, investiția s-ar întoarce abia în 38,6 ani. Companiile din sectorul Tehnologie au nevoie de 27,5 ani, iar diferența s-ar închide doar dacă profitul crește mult.

Vezi toate cele 5 argumente Gratuit cu cont

Verdictul pentru Apple.

Peste 400 de indicatori, adunați într-o singură concluzie, cu scorul de la 0 la 100 și explicația lui. Cu un cont gratuit ai 3 analize complete pe lună.

Deblochează gratuitVezi abonamentele

Cât valorează de fapt

Valoare & Evaluare

Prețul de pe bursă e ce cere piața azi. Aici calculăm ce ar trebui să coste acțiunea după cifrele companiei: cu modelele de evaluare folosite de investitorii profesioniști, cu ce creștere presupune prețul actual și cu ținta analiștilor care urmăresc compania.

părerea analiștilor

Ce cred analiștii care acoperă Apple Inc și unde văd ei prețul peste 12 luni. Sunt estimările lor, nu ale noastre.

Recomandarea analiștilor

Ce cred cei 48 de analiști care acoperă Apple Inc

Cumpărare

media 4,04 din 5, de la 48 de analiști

Vânzare puternicăCumpărare puternică
  • Vânzare puternică12%
  • Vânzare12%
  • Păstrare1633%
  • Cumpărare715%
  • Cumpărare puternică2348%

Comparația cu scorul nostru Deblochează gratuit

Estimări ale analiștilor, sursă terță. Nu sunt verdictul nostru.

Preț-țintă

Unde văd analiștii prețul acțiunilor Apple Inc peste 12 luni

$316,76

−3,28% față de prețul de azi

min 52 săpt. $200,70max 52 săpt. $328,72
  • azi$340,97
  • țintă$316,76
Creștere de la minimul ultimului an+69,89%
Scădere de la maximul ultimului an+3,73%
  • Prețul de azi$340,97
  • Revizuiri, ultimele 30 de zile8 ↑1 ↓
  • Creștere de profit așteptată+10,55%
  • Analiști care acoperă48

Estimări ale analiștilor, sursă terță.

Transparență · MAR

valoare justă

Cât ar trebui să coste acțiunile Apple Inc, judecat după numerarul pe care îl produce afacerea, după creștere și marje, și după cât plătește piața pentru companii asemănătoare.

Cât valorează de fapt Apple.

Valoarea justă după mai multe modele de evaluare și cât de departe e prețul de ea. Cu un cont gratuit ai 3 analize complete pe lună.

Transparență · MAR

proiecții

Nu sunt predicții. Intervalul arată unde a ajuns prețul, în 8 cazuri din 10, la acțiunile cu aceeași volatilitate. Nu conține o opinie despre companie.

calculat la 11 iunie 2026

Unde poate ajunge prețul Apple.

Scenariul pesimist, median și optimist, pe 6 luni, 1 an, 3 ani și 5 ani. Cu un cont gratuit ai 3 analize complete pe lună.

Transparență · MAR

Cât de bine merge afacerea

Afacerea & Rezultatele

Analiza fundamentală a acțiunilor Apple Inc. (AAPL): profitabilitate, ritm de creștere și eficiența capitalului, măsurate pe cifrele raportate. Scorul fundamental e 57,8 din 100, susținut de calitatea și tras în jos de valoarea.

57,8 · Solid

afacerea și rezultatele

Rezultate peste sector

Cât de profitabilă e?

95din 100

Puternică

Capitalul investit în Apple Inc. produce 65,13% pe an, iar capitalurile proprii 197,32%. Peste ce reușesc majoritatea companiilor din sector.

  • Randamentul capitalului investitCât profit scoate compania din tot capitalul folosit — și al acționarilor, și împrumutat. Peste costul capitalului (WACC) = creează valoare. Peste 15% e foarte bun.
  • Rentabilitatea capitalurilor propriiCât profit net generează compania din banii acționarilor. Peste ~15% e foarte bun; contează și consistența, nu doar nivelul.
  • Rentabilitatea activelorCât profit scoate compania din totalul activelor pe care le deține. Peste ~5% e solid; diferă mult de la industrie la industrie.
  • Profitabilitate brutăProfitul brut raportat la active — indicatorul de calitate propus de Novy-Marx. Ridicată = avantaj competitiv durabil.
  • Marja fluxului liber de numerarCât rămâne numerar liber din vânzări, după investiții. Peste ~15% e foarte sănătos.
  • Profitabilitate operațională în numerarProfitabilitatea calculată pe numerar încasat, nu pe profit contabil. Ridicată = profitul raportat e susținut de bani reali.
  • Spread ROIC − WACCDiferența dintre randamentul capitalului și cât costă acel capital. Pozitiv = capitalul investit adaugă valoare. Negativ = o distruge.
  • Marja netă (descompunere DuPont)Componenta de marjă din descompunerea DuPont a rentabilității. Mai mare = firma păstrează mai mult din fiecare unitate vândută.

Cât de repede crește?

60din 100

Solidă

Veniturile Apple Inc. au crescut cu 8,68% pe an în ultimii cinci ani, iar profitul net cu 14,30%, un ritm din partea de sus a sectorului.

  • Creșterea anuală a veniturilor (5 ani)Ritmul mediu anual de creștere a cifrei de afaceri în ultimii 5 ani. Peste ~10% e creștere solidă pentru o companie matură.
  • Creșterea anuală a profitului pe acțiune (5 ani)Ritmul mediu anual de creștere a profitului pe acțiune. Peste creșterea veniturilor = marje în expansiune sau răscumpărări.
  • Creșterea anuală a numerarului liber (5 ani)Ritmul mediu anual de creștere a fluxului liber de numerar. Ține pasul cu profitul = creșterea e susținută de bani reali.
  • Creșterea anuală a profitului net (5 ani)Ritmul mediu anual de creștere a profitului net. Constantă și pozitivă = model de afaceri predictibil.
  • Regula lui 40Creșterea veniturilor adunată cu marja de profitabilitate. Peste 40 = echilibru bun între creștere și profitabilitate.
  • Ani consecutivi de creștere a dividenduluiCâți ani la rând a crescut dividendul pe acțiune, fără nicio întrerupere. Un șir lung arată o companie care își permite să crească plata către acționari an de an.

Profitul e susținut de bani reali?

47din 100

Medie

Scorul Piotroski al Apple Inc. e 8 din 9. Semnalele de calitate a profitului sunt amestecate.

  • Scorul Piotroski F (0–9)Nouă verificări de sănătate financiară; fiecare trecută adaugă un punct. 7 sau mai mult = fundamente în îmbunătățire.
  • Scorul Beneish MModel care detectează tipare de raportare contabilă agresivă. Sub −1,78 = fără semnale de raportare agresivă. Test statistic, nu o acuzație.
  • Scorul Montier C (0–6)Șase semnale de avertizare privind calitatea raportării contabile. 0–1 = curat; 4 sau peste = prudență.
  • Rata acumulărilor contabile (Sloan)Cât din profitul raportat e doar contabil, nu numerar efectiv încasat. Mică sau negativă = profitul e susținut de bani reali.
  • Diluare prin plata în acțiuniCât din participația acționarilor se diluează prin acțiunile acordate angajaților. Sub 2% pe an = diluare suportabilă.

Cât de eficient își folosește banii?

81din 100

Puternică

Banii investiți în vânzări se întorc la Apple Inc. în -43 de zile, mai repede decât la majoritatea companiilor din sector.

  • Ciclul de conversie a numeraruluiCâte zile trec de la plata furnizorilor până la încasarea de la clienți. Mic sau negativ = compania își finanțează operațiunile din banii partenerilor.
  • Ciclul de conversie a numerarului (medie 5 ani)Media pe cinci ani a ciclului de conversie — arată consistența, nu doar anul curent. Stabil și mic = disciplină operațională durabilă.
  • Rata de conversie în numerarCât din profitul contabil se transformă efectiv în numerar. Peste 100% = profitul e mai mult decât acoperit de bani reali.
  • Spread ROIC − WACC (media pe 5 ani)Aceeași diferență între randamentul și costul capitalului, dar calculată pe media pe cinci ani a randamentului, nu pe anul curent. Pozitiv și stabil înseamnă creștere care merită finanțată.

Scorurile sunt percentile față de companiile din același sector, nu note absolute. Un scor mic înseamnă că sectorul stă mai bine, nu neapărat că cifrele sunt proaste.

date financiare

Contul de profit, bilanțul și fluxurile de numerar ale Apple Inc.. Implicit se văd totalurile și componentele principale; restul se deschid din „toate rândurile”.

venituri$416,16 mld+6,4%201620252016$215,64 mld2017$229,23 mld2018$265,60 mld2019$260,17 mld2020$274,52 mld2021$365,82 mld2022$394,33 mld2023$383,29 mld2024$391,04 mld2025$416,16 mld
profit din exploatare$133,05 mld+8,0%201620252016$60,02 mld2017$61,34 mld2018$70,90 mld2019$63,93 mld2020$66,29 mld2021$108,95 mld2022$119,44 mld2023$114,30 mld2024$123,22 mld2025$133,05 mld
profit net$112,01 mld+19,5%201620252016$45,69 mld2017$48,35 mld2018$59,53 mld2019$55,26 mld2020$57,41 mld2021$94,68 mld2022$99,80 mld2023$97,00 mld2024$93,74 mld2025$112,01 mld
Cont de profit, anual, 6 perioade
 2025Δ 202420242023202220212020
$416,16 mld100%+6,4%$391,04 mld100%$383,29 mld100%$394,33 mld100%$365,82 mld100%$274,52 mld100%

Tot ce a încasat compania din vânzări, înainte de orice cheltuială. La Apple Inc., în 2025: $416,16 mld · Δ +6,4% (2024).

$220,96 mld53,1%+5,0%$210,35 mld53,8%$214,14 mld55,9%$223,55 mld56,7%$212,98 mld58,2%$169,56 mld61,8%

Cât a costat producerea a ceea ce s-a vândut: materiale, manoperă, uzina. La Apple Inc., în 2025: $220,96 mld · Δ +5,0% (2024).

$195,20 mld46,9%+8,0%$180,68 mld46,2%$169,15 mld44,1%$170,78 mld43,3%$152,84 mld41,8%$104,96 mld38,2%

Ce rămâne din vânzări după costul direct al produsului, înainte de salarii administrative și cercetare. La Apple Inc., în 2025: $195,20 mld · Δ +8,0% (2024).

marja brută46,9%46,9%46,2%46,2%44,1%44,1%43,3%43,3%41,8%41,8%38,2%38,2%
$34,55 mld8,3%+10,1%$31,37 mld8,0%$29,92 mld7,8%$26,25 mld6,7%$21,91 mld6,0%$18,75 mld6,8%

Banii puși în produsele de mâine: cercetare, inginerie, software. La Apple Inc., în 2025: $34,55 mld · Δ +10,1% (2024).

$27,60 mld6,6%+5,8%$26,10 mld6,7%$24,93 mld6,5%$25,09 mld6,4%$21,97 mld6,0%$19,92 mld7,3%

Salariile din vânzări și administrație, marketing, chirii, tot ce ține firma în funcțiune. La Apple Inc., în 2025: $27,60 mld · Δ +5,8% (2024).

din care: vânzări și marketing$19,52 mld4,7%—-—-—-—-—-
$283,11 mld68,0%+5,7%$267,82 mld68,5%$268,98 mld70,2%$275,12 mld69,8%$256,87 mld70,2%$208,23 mld75,9%

Suma tuturor costurilor: costul produsului plus cheltuielile de exploatare. La Apple Inc., în 2025: $283,11 mld · Δ +5,7% (2024).

$62,15 mld14,9%+8,2%$57,47 mld14,7%$54,85 mld14,3%$51,57 mld13,1%$43,89 mld12,0%$38,67 mld14,1%

Suma cheltuielilor care nu intră direct în produs. La Apple Inc., în 2025: $62,15 mld · Δ +8,2% (2024).

$133,05 mld32,0%+8,0%$123,22 mld31,5%$114,30 mld29,8%$119,44 mld30,3%$108,95 mld29,8%$66,29 mld24,1%

Profitul din activitatea de bază, înainte de dobânzi și impozite. La Apple Inc., în 2025: $133,05 mld · Δ +8,0% (2024).

marja operațională32,0%32,0%31,5%31,5%29,8%29,8%30,3%30,3%29,8%29,8%24,1%24,1%
$144,43 mld34,7%+7,3%$134,66 mld34,4%$125,82 mld32,8%$130,54 mld33,1%$123,14 mld33,7%$81,02 mld29,5%

Profitul înainte de dobânzi, impozite și amortizare. Se apropie de banii pe care îi produce afacerea. La Apple Inc., în 2025: $144,43 mld · Δ +7,3% (2024).

$132,73 mld31,9%+7,7%$123,22 mld31,5%$114,30 mld29,8%$119,44 mld30,3%$111,85 mld30,6%$69,96 mld25,5%

Profitul înainte de dobânzi și impozite. La Apple Inc., în 2025: $132,73 mld · Δ +7,7% (2024).

Amortizare și depreciere$11,70 mld2,8%+2,2%$11,45 mld2,9%$11,52 mld3,0%$11,10 mld2,8%$11,28 mld3,1%$11,06 mld4,0%
Amortizare reconciliată$11,70 mld2,8%+2,2%$11,45 mld2,9%$11,52 mld3,0%$11,10 mld2,8%$11,28 mld3,1%$11,06 mld4,0%
Venituri din dobânzi—-$00,0%$3,75 mld1,0%$2,83 mld0,7%$2,84 mld0,8%$3,76 mld1,4%
Cheltuieli cu dobânzile—-$00,0%$3,93 mld1,0%$2,93 mld0,7%$2,65 mld0,7%$2,87 mld1,0%
Rezultat net din dobânzi—-$00,0%−$183,0 mil0,0%−$106,0 mil0,0%$198,0 mil0,1%$890,0 mil0,3%
—-—-−$382,0 mil-0,1%$334,0 mil0,1%$258,0 mil0,1%$803,0 mil0,3%

Câștiguri și pierderi care nu vin din activitatea de bază.

−$321,0 mil-0,1%−219%$269,0 mil0,1%−$565,0 mil-0,1%−$334,0 mil-0,1%$258,0 mil0,1%$803,0 mil0,3%

Soldul tuturor veniturilor și cheltuielilor din afara exploatării. La Apple Inc., în 2025: −$321,0 mil · Δ −219% (2024).

$486,0 mil0,1%—-—-—-—-—-

Câștiguri sau pierderi care nu se repetă și nu țin de activitatea obișnuită. La Apple Inc., în 2025: $486,0 mil.

$132,73 mld31,9%+7,5%$123,49 mld31,6%$113,74 mld29,7%$119,10 mld30,2%$109,21 mld29,9%$67,09 mld24,4%

Profitul rămas după dobânzi, dar înainte ca statul să-și ia partea. La Apple Inc., în 2025: $132,73 mld · Δ +7,5% (2024).

$20,72 mld5,0%−30,4%$29,75 mld7,6%$16,74 mld4,4%$19,30 mld4,9%$14,53 mld4,0%$9,68 mld3,5%

Impozitul pe profit datorat pentru perioadă. La Apple Inc., în 2025: $20,72 mld · Δ −30,4% (2024).

Provizion de impozit$20,72 mld5,0%−30,4%$29,75 mld7,6%$16,74 mld4,4%$19,30 mld4,9%$14,53 mld4,0%$9,68 mld3,5%
$112,01 mld26,9%+19,5%$93,74 mld24,0%$97,00 mld25,3%$99,80 mld25,3%$94,68 mld25,9%$57,41 mld20,9%

Profitul din afacerile pe care compania le va avea și anul viitor. La Apple Inc., în 2025: $112,01 mld · Δ +19,5% (2024).

$112,01 mld26,9%+19,5%$93,74 mld24,0%$97,00 mld25,3%$99,80 mld25,3%$94,68 mld25,9%$57,41 mld20,9%

Profitul care rămâne acționarilor după absolut toate cheltuielile. La Apple Inc., în 2025: $112,01 mld · Δ +19,5% (2024).

marja netă26,9%26,9%24,0%24,0%25,3%25,3%25,3%25,3%25,9%25,9%20,9%20,9%
$112,01 mld26,9%+19,5%$93,74 mld24,0%$97,00 mld25,3%$99,80 mld25,3%$94,68 mld25,9%$57,41 mld20,9%

Partea din profit care revine acțiunilor obișnuite. La Apple Inc., în 2025: $112,01 mld · Δ +19,5% (2024).

venituri$111,18 mld+16,6%T2 24T1 26T2 24$85,78 mldT3 24$94,93 mldT4 24$124,30 mldT1 25$95,36 mldT2 25$94,04 mldT3 25$102,47 mldT4 25$143,76 mldT1 26$111,18 mld
profit din exploatare$35,89 mld+21,3%T2 24T1 26T2 24$25,35 mldT3 24$29,59 mldT4 24$42,83 mldT1 25$29,59 mldT2 25$28,20 mldT3 25$32,43 mldT4 25$50,85 mldT1 26$35,89 mld
profit net$29,58 mld+19,4%T2 24T1 26T2 24$21,45 mldT3 24$14,74 mldT4 24$36,33 mldT1 25$24,78 mldT2 25$23,43 mldT3 25$27,47 mldT4 25$42,10 mldT1 26$29,58 mld
Cont de profit, trimestrial, 6 perioade
 T1 26Δ T1 25T4 25T3 25T2 25T1 25T4 24
$111,18 mld100%+16,6%$143,76 mld100%$102,47 mld100%$94,04 mld100%$95,36 mld100%$124,30 mld100%

Tot ce a încasat compania din vânzări, înainte de orice cheltuială. La Apple Inc., în T1 26: $111,18 mld · Δ +16,6% (T1 25).

$56,40 mld50,7%+11,7%$74,53 mld51,8%$54,13 mld52,8%$50,32 mld53,5%$50,49 mld52,9%$66,03 mld53,1%

Cât a costat producerea a ceea ce s-a vândut: materiale, manoperă, uzina. La Apple Inc., în T1 26: $56,40 mld · Δ +11,7% (T1 25).

$54,78 mld49,3%+22,1%$69,23 mld48,2%$48,34 mld47,2%$43,72 mld46,5%$44,87 mld47,1%$58,28 mld46,9%

Ce rămâne din vânzări după costul direct al produsului, înainte de salarii administrative și cercetare. La Apple Inc., în T1 26: $54,78 mld · Δ +22,1% (T1 25).

marja brută49,3%49,3%48,2%48,2%47,2%47,2%46,5%46,5%47,1%47,1%46,9%46,9%
$11,42 mld10,3%+33,6%$10,89 mld7,6%$8,87 mld8,7%$8,87 mld9,4%$8,55 mld9,0%$8,27 mld6,7%

Banii puși în produsele de mâine: cercetare, inginerie, software. La Apple Inc., în T1 26: $11,42 mld · Δ +33,6% (T1 25).

$7,48 mld6,7%+11,1%$2,10 mld1,5%$7,05 mld6,9%$6,65 mld7,1%$6,73 mld7,1%$2,07 mld1,7%

Salariile din vânzări și administrație, marketing, chirii, tot ce ține firma în funcțiune. La Apple Inc., în T1 26: $7,48 mld · Δ +11,1% (T1 25).

din care: vânzări și marketing—-$5,40 mld3,8%—-—-—-$5,10 mld4,1%
$75,30 mld67,7%+14,5%$92,90 mld64,6%$70,04 mld68,4%$65,83 mld70,0%$65,77 mld69,0%$81,47 mld65,5%

Suma tuturor costurilor: costul produsului plus cheltuielile de exploatare. La Apple Inc., în T1 26: $75,30 mld · Δ +14,5% (T1 25).

$18,90 mld17,0%+23,7%$18,38 mld12,8%$15,91 mld15,5%$15,52 mld16,5%$15,28 mld16,0%$15,44 mld12,4%

Suma cheltuielilor care nu intră direct în produs. La Apple Inc., în T1 26: $18,90 mld · Δ +23,7% (T1 25).

$35,89 mld32,3%+21,3%$50,85 mld35,4%$32,43 mld31,6%$28,20 mld30,0%$29,59 mld31,0%$42,83 mld34,5%

Profitul din activitatea de bază, înainte de dobânzi și impozite. La Apple Inc., în T1 26: $35,89 mld · Δ +21,3% (T1 25).

marja operațională32,3%32,3%35,4%35,4%31,6%31,6%30,0%30,0%31,0%31,0%34,5%34,5%
$39,32 mld35,4%+23,0%$54,22 mld37,7%$35,55 mld34,7%$30,86 mld32,8%$31,97 mld33,5%$45,66 mld36,7%

Profitul înainte de dobânzi, impozite și amortizare. Se apropie de banii pe care îi produce afacerea. La Apple Inc., în T1 26: $39,32 mld · Δ +23,0% (T1 25).

$35,89 mld32,3%+22,4%$51,00 mld35,5%$32,43 mld31,6%$28,03 mld29,8%$29,31 mld30,7%$42,58 mld34,3%

Profitul înainte de dobânzi și impozite. La Apple Inc., în T1 26: $35,89 mld · Δ +22,4% (T1 25).

Amortizare și depreciere$3,44 mld3,1%+29,2%$3,21 mld2,2%$3,13 mld3,1%$2,83 mld3,0%$2,66 mld2,8%$3,08 mld2,5%
Amortizare reconciliată$3,44 mld3,1%+29,2%$3,21 mld2,2%$3,13 mld3,1%$2,83 mld3,0%$2,66 mld2,8%$3,08 mld2,5%
Cheltuieli cu dobânzile—-—-—-$1,0 mil0,0%—-—-
−$52,0 mil0,0%+81,4%$150,0 mil0,1%$377,0 mil0,4%−$171,0 mil-0,2%−$279,0 mil-0,3%−$248,0 mil-0,2%

Soldul tuturor veniturilor și cheltuielilor din afara exploatării. La Apple Inc., în T1 26: −$52,0 mil · Δ +81,4% (T1 25).

—-—-$486,0 mil0,5%—-—-—-

Câștiguri sau pierderi care nu se repetă și nu țin de activitatea obișnuită.

$35,83 mld32,2%+22,3%$51,00 mld35,5%$32,80 mld32,0%$28,03 mld29,8%$29,31 mld30,7%$42,58 mld34,3%

Profitul rămas după dobânzi, dar înainte ca statul să-și ia partea. La Apple Inc., în T1 26: $35,83 mld · Δ +22,3% (T1 25).

$6,26 mld5,6%+38,1%$8,91 mld6,2%$5,34 mld5,2%$4,60 mld4,9%$4,53 mld4,8%$6,25 mld5,0%

Impozitul pe profit datorat pentru perioadă. La Apple Inc., în T1 26: $6,26 mld · Δ +38,1% (T1 25).

Provizion de impozit$6,26 mld5,6%+38,1%$8,91 mld6,2%$5,34 mld5,2%$4,60 mld4,9%$4,53 mld4,8%$6,25 mld5,0%
$29,58 mld26,6%+19,4%$42,10 mld29,3%$27,47 mld26,8%$23,43 mld24,9%$24,78 mld26,0%$36,33 mld29,2%

Profitul din afacerile pe care compania le va avea și anul viitor. La Apple Inc., în T1 26: $29,58 mld · Δ +19,4% (T1 25).

$29,58 mld26,6%+19,4%$42,10 mld29,3%$27,47 mld26,8%$23,43 mld24,9%$24,78 mld26,0%$36,33 mld29,2%

Profitul care rămâne acționarilor după absolut toate cheltuielile. La Apple Inc., în T1 26: $29,58 mld · Δ +19,4% (T1 25).

marja netă26,6%26,6%29,3%29,3%26,8%26,8%24,9%24,9%26,0%26,0%29,2%29,2%
—-$42,10 mld29,3%$27,47 mld26,8%$23,43 mld24,9%$24,78 mld26,0%$36,33 mld29,2%

Partea din profit care revine acțiunilor obișnuite.

active totale$359,24 mld−1,6%201620252016$321,69 mld2017$375,32 mld2018$365,73 mld2019$338,52 mld2020$323,89 mld2021$351,00 mld2022$352,76 mld2023$352,58 mld2024$364,98 mld2025$359,24 mld
datorii totale$285,51 mld−7,3%201620252016$193,44 mld2017$241,27 mld2018$258,58 mld2019$248,03 mld2020$258,55 mld2021$287,91 mld2022$302,08 mld2023$290,44 mld2024$308,03 mld2025$285,51 mld
capitaluri proprii$73,73 mld+29,5%201620252016$128,25 mld2017$134,05 mld2018$107,15 mld2019$90,49 mld2020$65,34 mld2021$63,09 mld2022$50,67 mld2023$62,15 mld2024$56,95 mld2025$73,73 mld
Bilanț, anual, 6 perioade
 2025Δ 202420242023202220212020
$359,24 mld100%−1,6%$364,98 mld100%$352,58 mld100%$352,76 mld100%$351,00 mld100%$323,89 mld100%

Tot ce deține compania: fabrici, stocuri, numerar, creanțe. La Apple Inc., în 2025: $359,24 mld · Δ −1,6% (2024).

$147,96 mld41,2%−3,3%$152,99 mld41,9%$143,57 mld40,7%$135,41 mld38,4%$134,84 mld38,4%$143,71 mld44,4%

Ce se transformă în bani în mai puțin de un an. La Apple Inc., în 2025: $147,96 mld · Δ −3,3% (2024).

Numerar$35,93 mld10,0%+20,0%$29,94 mld8,2%$29,97 mld8,5%$23,65 mld6,7%$34,94 mld10,0%$38,02 mld11,7%
Numerar și echivalente$35,93 mld10,0%+20,0%$29,94 mld8,2%$29,97 mld8,5%$23,65 mld6,7%$34,94 mld10,0%$38,02 mld11,7%
Investiții pe termen scurt$18,76 mld5,2%−46,7%$35,23 mld9,7%$31,59 mld9,0%$24,66 mld7,0%$27,70 mld7,9%$52,93 mld16,3%
Numerar și investiții pe termen scurt$54,70 mld15,2%−16,1%$65,17 mld17,9%$61,56 mld17,5%$48,30 mld13,7%$62,64 mld17,8%$90,94 mld28,1%
Creanțe nete$72,96 mld20,3%+10,1%$66,24 mld18,1%$29,51 mld8,4%$28,18 mld8,0%$26,28 mld7,5%$16,12 mld5,0%
Stocuri$5,72 mld1,6%−21,5%$7,29 mld2,0%$6,33 mld1,8%$4,95 mld1,4%$6,58 mld1,9%$4,06 mld1,3%
Alte active curente$14,59 mld4,1%+2,1%$14,29 mld3,9%$14,70 mld4,2%$21,22 mld6,0%$14,11 mld4,0%$11,26 mld3,5%
$211,28 mld58,8%−0,3%$211,99 mld58,1%$209,02 mld59,3%$217,35 mld61,6%$216,17 mld61,6%$180,18 mld55,6%

Ce rămâne în firmă ani la rând: clădiri, utilaje, licențe. La Apple Inc., în 2025: $211,28 mld · Δ −0,3% (2024).

Imobilizări corporale$61,04 mld17,0%+9,2%$55,91 mld15,3%$43,72 mld12,4%$42,12 mld11,9%$39,44 mld11,2%$36,77 mld11,4%
Imobilizări corporale nete$49,83 mld13,9%+9,1%$45,68 mld12,5%$43,72 mld12,4%$42,12 mld11,9%$39,44 mld11,2%$36,77 mld11,4%
$125,85 mld35,0%+5,6%$119,13 mld32,6%$114,60 mld32,5%$114,46 mld32,4%$109,72 mld31,3%$103,53 mld32,0%

Valoarea de achiziție a clădirilor și utilajelor, înainte de amortizarea acumulată. De aceea e mai mare decât valoarea netă. La Apple Inc., în 2025: $125,85 mld · Δ +5,6% (2024).

Investiții pe termen lung$77,72 mld21,6%−15,0%$91,48 mld25,1%$100,54 mld28,5%$120,81 mld34,2%$127,88 mld36,4%$100,89 mld31,1%
Alte active imobilizate$62,95 mld17,5%+13,8%$55,34 mld15,2%$64,76 mld18,4%$54,43 mld15,4%$48,85 mld13,9%$42,52 mld13,1%
Alte active$72,52 mld20,2%+12,3%$64,60 mld17,7%$54,10 mld15,3%$54,43 mld15,4%$38,76 mld11,0%$33,95 mld10,5%
$285,51 mld79,5%−7,3%$308,03 mld84,4%$290,44 mld82,4%$302,08 mld85,6%$287,91 mld82,0%$258,55 mld79,8%

Tot ce datorează compania, băncilor și furnizorilor deopotrivă. La Apple Inc., în 2025: $285,51 mld · Δ −7,3% (2024).

$165,63 mld46,1%−6,1%$176,39 mld48,3%$145,31 mld41,2%$153,98 mld43,7%$125,48 mld35,7%$105,39 mld32,5%

Datoriile scadente în mai puțin de un an. La Apple Inc., în 2025: $165,63 mld · Δ −6,1% (2024).

Furnizori$69,86 mld19,4%+1,3%$68,96 mld18,9%$62,61 mld17,8%$64,12 mld18,2%$54,76 mld15,6%$42,30 mld13,1%
Datorie pe termen scurt$22,45 mld6,2%−0,3%$22,51 mld6,2%$15,81 mld4,5%$21,11 mld6,0%$15,61 mld4,4%$13,77 mld4,3%
Partea curentă a datoriei pe termen lung$20,33 mld5,7%−2,6%$20,88 mld5,7%$15,81 mld4,5%$21,11 mld6,0%$15,61 mld4,4%$13,77 mld4,3%
Venituri în avans$9,06 mld2,5%+9,8%$8,25 mld2,3%$8,06 mld2,3%$7,91 mld2,2%$7,61 mld2,2%$6,64 mld2,1%
Alte datorii curente$64,27 mld17,9%+28,4%$50,07 mld13,7%$58,83 mld16,7%$60,85 mld17,2%$47,49 mld13,5%$42,68 mld13,2%
$119,88 mld33,4%−8,9%$131,64 mld36,1%$145,13 mld41,2%$148,10 mld42,0%$162,43 mld46,3%$153,16 mld47,3%

Datoriile cu scadență peste un an. La Apple Inc., în 2025: $119,88 mld · Δ −8,9% (2024).

Împrumuturi pe termen lung$78,33 mld21,8%−8,7%$85,75 mld23,5%$95,28 mld27,0%$98,96 mld28,1%$109,11 mld31,1%$98,67 mld30,5%
Total datorie pe termen lung$79,02 mld22,0%−8,6%$86,50 mld23,7%$96,14 mld27,3%$99,77 mld28,3%$109,11 mld31,1%$98,67 mld30,5%
Obligații din leasing—-—-$12,84 mld3,6%$12,41 mld3,5%$11,80 mld3,4%$9,84 mld3,0%
Alte datorii pe termen lung$41,55 mld11,6%+13,4%$36,63 mld10,0%$49,85 mld14,1%$49,14 mld13,9%$28,64 mld8,2%$26,32 mld8,1%
Alte datorii—-—-—-$49,14 mld13,9%$43,05 mld12,3%$46,11 mld14,2%
$73,73 mld20,5%+29,5%$56,95 mld15,6%$62,15 mld17,6%$50,67 mld14,4%$63,09 mld18,0%$65,34 mld20,2%

Ce ar rămâne acționarilor dacă s-ar vinde tot și s-ar plăti toate datoriile. La Apple Inc., în 2025: $73,73 mld · Δ +29,5% (2024).

$93,57 mld26,0%+12,4%$83,28 mld22,8%$73,81 mld20,9%$64,85 mld18,4%$57,37 mld16,3%$50,78 mld15,7%

Banii puși de acționari la înființare și la majorări. La Apple Inc., în 2025: $93,57 mld · Δ +12,4% (2024).

$93,57 mld26,0%+12,4%$83,28 mld22,8%$73,81 mld20,9%$64,85 mld18,4%$57,37 mld16,3%$50,78 mld15,7%

Capitalul subscris de acționari. La Apple Inc., în 2025: $93,57 mld · Δ +12,4% (2024).

$93,57 mld26,0%+12,4%$83,28 mld22,8%$73,81 mld20,9%$64,85 mld18,4%$57,36 mld16,3%$50,78 mld15,7%

Cât s-a plătit peste valoarea nominală a acțiunilor. La Apple Inc., în 2025: $93,57 mld · Δ +12,4% (2024).

−$14,26 mld-4,0%+25,5%−$19,15 mld-5,2%−$214,0 mil-0,1%−$3,07 mld-0,9%$5,56 mld1,6%$14,97 mld4,6%

Profiturile din anii trecuți pe care compania le-a păstrat în loc să le distribuie. La Apple Inc., în 2025: −$14,26 mld · Δ +25,5% (2024).

Rezultat reportat, total—-—-—-−$3,07 mld-0,9%$5,56 mld1,6%$14,97 mld4,6%
Alte elemente ale rezultatului global−$5,57 mld-1,6%+22,3%−$7,17 mld-2,0%−$11,45 mld-3,2%−$11,11 mld-3,1%$163,0 mil0,0%−$406,0 mil-0,1%
Alte elemente de capitaluri proprii−$5,57 mld-1,6%+22,3%−$7,17 mld-2,0%−$11,45 mld-3,2%−$11,11 mld-3,1%$163,0 mil0,0%−$406,0 mil-0,1%
Capital social, total—-—-—-$64,85 mld18,4%$57,37 mld16,3%$50,78 mld15,7%
$359,24 mld100%−1,6%$364,98 mld100%$352,58 mld100%$352,76 mld100%$351,00 mld100%$323,89 mld100%

Suma datoriilor și a capitalurilor. Trebuie să fie egală cu totalul activelor. La Apple Inc., în 2025: $359,24 mld · Δ −1,6% (2024).

$76,44 mld21,3%−14,2%$89,12 mld24,4%$81,12 mld23,0%$96,42 mld27,3%$89,78 mld25,6%$74,42 mld23,0%

Datoria rămasă după ce se scade numerarul din conturi. Negativă înseamnă mai mulți bani decât datorii. La Apple Inc., în 2025: $76,44 mld · Δ −14,2% (2024).

$112,38 mld31,3%−5,6%$119,06 mld32,6%$111,95 mld31,8%$120,88 mld34,3%$124,72 mld35,5%$112,44 mld34,7%

Toate împrumuturile, pe termen scurt și lung. La Apple Inc., în 2025: $112,38 mld · Δ −5,6% (2024).

−$17,67 mld-4,9%+24,5%−$23,41 mld-6,4%−$1,74 mld-0,5%−$18,58 mld-5,3%$9,36 mld2,7%$38,32 mld11,8%

Diferența dintre ce încasează și ce plătește pe termen scurt. La Apple Inc., în 2025: −$17,67 mld · Δ +24,5% (2024).

—-—-—-$50,67 mld14,4%$63,09 mld18,0%$65,34 mld20,2%

Activele fără fondul comercial și licențe, adică doar ce se poate atinge.

$172,39 mld48,0%+5,4%$163,58 mld44,8%$173,23 mld49,1%$170,74 mld48,4%$187,81 mld53,5%$177,78 mld54,9%

Capitalul pe care afacerea îl are efectiv la lucru. La Apple Inc., în 2025: $172,39 mld · Δ +5,4% (2024).

15,00 mld-−2,6%15,41 mld-15,81 mld-16,33 mld-16,86 mld-17,53 mld-

Câte acțiuni există. Dacă numărul crește, partea fiecărui acționar scade. La Apple Inc., în 2025: $15,00 mld · Δ −2,6% (2024).

accumulatedDepreciation—-—-—-$72,34 mld20,5%$70,28 mld20,0%$66,76 mld20,6%
active totale$371,08 mld+12,0%T2 24T1 26T2 24$331,61 mldT3 24$364,98 mldT4 24$344,09 mldT1 25$331,23 mldT2 25$331,50 mldT3 25$359,24 mldT4 25$379,30 mldT1 26$371,08 mld
datorii totale$264,59 mld+0,1%T2 24T1 26T2 24$264,90 mldT3 24$308,03 mldT4 24$277,33 mldT1 25$264,44 mldT2 25$265,67 mldT3 25$285,51 mldT4 25$291,11 mldT1 26$264,59 mld
capitaluri proprii$106,49 mld+59,4%T2 24T1 26T2 24$66,71 mldT3 24$56,95 mldT4 24$66,76 mldT1 25$66,80 mldT2 25$65,83 mldT3 25$73,73 mldT4 25$88,19 mldT1 26$106,49 mld
Bilanț, trimestrial, 6 perioade
 T1 26Δ T1 25T4 25T3 25T2 25T1 25T4 24
$371,08 mld100%+12,0%$379,30 mld100%$359,24 mld100%$331,50 mld100%$331,23 mld100%$344,09 mld100%

Tot ce deține compania: fabrici, stocuri, numerar, creanțe. La Apple Inc., în T1 26: $371,08 mld · Δ +12,0% (T1 25).

$144,11 mld38,8%+21,4%$158,10 mld41,7%$147,96 mld41,2%$122,49 mld37,0%$118,67 mld35,8%$133,24 mld38,7%

Ce se transformă în bani în mai puțin de un an. La Apple Inc., în T1 26: $144,11 mld · Δ +21,4% (T1 25).

Numerar$36,33 mld9,8%+29,0%$45,32 mld11,9%$35,93 mld10,0%$36,27 mld10,9%$28,16 mld8,5%$30,30 mld8,8%
Numerar și echivalente—-$45,32 mld11,9%$35,93 mld10,0%$36,27 mld10,9%$28,16 mld8,5%$30,30 mld8,8%
Investiții pe termen scurt$32,18 mld8,7%+58,2%$21,59 mld5,7%$18,76 mld5,2%$24,91 mld7,5%$20,34 mld6,1%$23,48 mld6,8%
Numerar și investiții pe termen scurt$68,51 mld18,5%+41,3%$66,91 mld17,6%$54,70 mld15,2%$55,37 mld16,7%$48,50 mld14,6%$53,78 mld15,6%
Creanțe nete$53,51 mld14,4%+7,5%$70,32 mld18,5%$72,96 mld20,3%$46,84 mld14,1%$49,80 mld15,0%$59,31 mld17,2%
Stocuri$6,75 mld1,8%+7,6%$5,88 mld1,5%$5,72 mld1,6%$5,93 mld1,8%$6,27 mld1,9%$6,91 mld2,0%
Alte active curente$15,35 mld4,1%+8,8%$15,00 mld4,0%$14,59 mld4,1%$14,36 mld4,3%$14,11 mld4,3%$13,25 mld3,9%
$226,97 mld61,2%+6,8%$221,19 mld58,3%$211,28 mld58,8%$209,00 mld63,0%$212,56 mld64,2%$210,85 mld61,3%

Ce rămâne în firmă ani la rând: clădiri, utilaje, licențe. La Apple Inc., în T1 26: $226,97 mld · Δ +6,8% (T1 25).

Imobilizări corporale—-$50,16 mld13,2%$49,83 mld13,9%$48,51 mld14,6%$46,88 mld14,2%$46,07 mld13,4%
Imobilizări corporale nete$50,12 mld13,5%+6,9%$50,16 mld13,2%$49,83 mld13,9%$48,51 mld14,6%$46,88 mld14,2%$46,07 mld13,4%
$127,56 mld34,4%+5,3%$127,32 mld33,6%$125,85 mld35,0%$124,31 mld37,5%$121,18 mld36,6%$120,62 mld35,1%

Valoarea de achiziție a clădirilor și utilajelor, înainte de amortizarea acumulată. De aceea e mai mare decât valoarea netă. La Apple Inc., în T1 26: $127,56 mld · Δ +5,3% (T1 25).

Imobilizări necorporale$21,33 mld5,7%—-—-—-—-—-
Investiții pe termen lung$78,09 mld21,0%−7,5%$77,89 mld20,5%$77,72 mld21,6%$77,61 mld23,4%$84,42 mld25,5%$87,59 mld25,5%
Alte active imobilizate$77,43 mld20,9%−4,7%$93,15 mld24,6%$62,95 mld17,5%$82,88 mld25,0%$81,26 mld24,5%$77,18 mld22,4%
Alte active—-$93,15 mld24,6%$83,73 mld23,3%$82,88 mld25,0%$81,26 mld24,5%$77,18 mld22,4%
$264,59 mld71,3%+0,1%$291,11 mld76,7%$285,51 mld79,5%$265,67 mld80,1%$264,44 mld79,8%$277,33 mld80,6%

Tot ce datorează compania, băncilor și furnizorilor deopotrivă. La Apple Inc., în T1 26: $264,59 mld · Δ +0,1% (T1 25).

$134,64 mld36,3%−6,9%$162,37 mld42,8%$165,63 mld46,1%$141,12 mld42,6%$144,57 mld43,6%$144,37 mld42,0%

Datoriile scadente în mai puțin de un an. La Apple Inc., în T1 26: $134,64 mld · Δ −6,9% (T1 25).

Furnizori$57,35 mld15,5%+6,0%$70,59 mld18,6%$69,86 mld19,4%$50,37 mld15,2%$54,13 mld16,3%$61,91 mld18,0%
Datorie pe termen scurt$10,31 mld2,8%−47,5%$13,82 mld3,6%$22,45 mld6,2%$19,27 mld5,8%$19,62 mld5,9%$12,84 mld3,7%
Partea curentă a datoriei pe termen lung$10,31 mld2,8%−47,5%$13,82 mld3,6%$20,33 mld5,7%$19,27 mld5,8%$19,62 mld5,9%$12,84 mld3,7%
Venituri în avans$9,33 mld2,5%+4,0%$9,41 mld2,5%$9,06 mld2,5%$8,98 mld2,7%$8,98 mld2,7%$8,46 mld2,5%
Alte datorii curente$57,65 mld15,5%−6,8%$68,54 mld18,1%$64,27 mld17,9%$62,50 mld18,9%$61,85 mld18,7%$61,15 mld17,8%
$129,95 mld35,0%+8,4%$128,74 mld33,9%$119,88 mld33,4%$124,55 mld37,6%$119,87 mld36,2%$132,96 mld38,6%

Datoriile cu scadență peste un an. La Apple Inc., în T1 26: $129,95 mld · Δ +8,4% (T1 25).

Împrumuturi pe termen lung$74,40 mld20,1%−5,3%$76,69 mld20,2%$78,33 mld21,8%$82,43 mld24,9%$78,57 mld23,7%$83,96 mld24,4%
Total datorie pe termen lung—-$76,69 mld20,2%$78,33 mld21,8%$82,43 mld24,9%$78,57 mld23,7%$83,96 mld24,4%
Alte datorii pe termen lung$55,55 mld15,0%+34,5%$52,06 mld13,7%$41,55 mld11,6%$42,12 mld12,7%$41,30 mld12,5%$49,01 mld14,2%
$106,49 mld28,7%+59,4%$88,19 mld23,3%$73,73 mld20,5%$65,83 mld19,9%$66,80 mld20,2%$66,76 mld19,4%

Ce ar rămâne acționarilor dacă s-ar vinde tot și s-ar plăti toate datoriile. La Apple Inc., în T1 26: $106,49 mld · Δ +59,4% (T1 25).

$99,51 mld26,8%+12,2%$95,22 mld25,1%$93,57 mld26,0%$89,81 mld27,1%$88,71 mld26,8%$84,77 mld24,6%

Banii puși de acționari la înființare și la majorări. La Apple Inc., în T1 26: $99,51 mld · Δ +12,2% (T1 25).

$99,51 mld26,8%+12,2%$95,22 mld25,1%$93,57 mld26,0%$89,81 mld27,1%$88,71 mld26,8%$84,77 mld24,6%

Capitalul subscris de acționari. La Apple Inc., în T1 26: $99,51 mld · Δ +12,2% (T1 25).

—-$95,22 mld25,1%$93,57 mld26,0%$89,81 mld27,1%$88,71 mld26,8%$84,77 mld24,6%

Cât s-a plătit peste valoarea nominală a acțiunilor.

$12,36 mld3,3%+179%−$2,18 mld-0,6%−$14,26 mld-4,0%−$17,61 mld-5,3%−$15,55 mld-4,7%−$11,22 mld-3,3%

Profiturile din anii trecuți pe care compania le-a păstrat în loc să le distribuie. La Apple Inc., în T1 26: $12,36 mld · Δ +179% (T1 25).

Alte elemente ale rezultatului global−$5,38 mld-1,4%+15,5%−$4,85 mld-1,3%−$5,57 mld-1,6%−$6,37 mld-1,9%−$6,36 mld-1,9%−$6,79 mld-2,0%
Alte elemente de capitaluri proprii—-−$4,85 mld-1,3%−$5,57 mld-1,6%−$6,37 mld-1,9%−$6,36 mld-1,9%−$6,79 mld-2,0%
$371,08 mld100%+12,0%$379,30 mld100%$359,24 mld100%$331,50 mld100%$331,23 mld100%$344,09 mld100%

Suma datoriilor și a capitalurilor. Trebuie să fie egală cu totalul activelor. La Apple Inc., în T1 26: $371,08 mld · Δ +12,0% (T1 25).

$48,38 mld13,0%−30,9%$45,19 mld11,9%$76,44 mld21,3%$71,23 mld21,5%$70,02 mld21,1%$66,50 mld19,3%

Datoria rămasă după ce se scade numerarul din conturi. Negativă înseamnă mai mulți bani decât datorii. La Apple Inc., în T1 26: $48,38 mld · Δ −30,9% (T1 25).

$84,71 mld22,8%−13,7%$90,51 mld23,9%$112,38 mld31,3%$101,70 mld30,7%$98,19 mld29,6%$96,80 mld28,1%

Toate împrumuturile, pe termen scurt și lung. La Apple Inc., în T1 26: $84,71 mld · Δ −13,7% (T1 25).

$9,47 mld2,6%+137%−$4,26 mld-1,1%−$17,67 mld-4,9%−$18,63 mld-5,6%−$25,90 mld-7,8%−$11,13 mld-3,2%

Diferența dintre ce încasează și ce plătește pe termen scurt. La Apple Inc., în T1 26: $9,47 mld · Δ +137% (T1 25).

$191,20 mld51,5%+15,9%$178,70 mld47,1%$172,39 mld48,0%$167,53 mld50,5%$164,98 mld49,8%$163,56 mld47,5%

Capitalul pe care afacerea îl are efectiv la lucru. La Apple Inc., în T1 26: $191,20 mld · Δ +15,9% (T1 25).

14,77 mld-−1,9%14,81 mld-15,00 mld-14,95 mld-15,06 mld-15,15 mld-

Câte acțiuni există. Dacă numărul crește, partea fiecărui acționar scade. La Apple Inc., în T1 26: $14,77 mld · Δ −1,9% (T1 25).

din exploatare$111,48 mld−5,7%201620252016$65,82 mld2017$63,60 mld2018$77,43 mld2019$69,39 mld2020$80,67 mld2021$104,04 mld2022$122,15 mld2023$110,54 mld2024$118,25 mld2025$111,48 mld
din investiții$15,20 mld+418%201620252016−$45,98 mld2017−$46,45 mld2018$16,07 mld2019$45,90 mld2020−$4,29 mld2021−$14,55 mld2022−$22,35 mld2023$3,71 mld2024$2,94 mld2025$15,20 mld
din finanțare−$120,69 mld+1,1%201620252016−$20,48 mld2017−$17,35 mld2018−$87,88 mld2019−$90,98 mld2020−$86,82 mld2021−$93,35 mld2022−$110,75 mld2023−$108,49 mld2024−$121,98 mld2025−$120,69 mld
Fluxuri de numerar, anual, 6 perioade
 2025Δ 202420242023202220212020
$112,01 mld-+19,5%$93,74 mld-$97,00 mld-$99,80 mld-$94,68 mld-$57,41 mld-

Profitul care rămâne acționarilor după absolut toate cheltuielile. La Apple Inc., în 2025: $112,01 mld · Δ +19,5% (2024).

$11,70 mld-+2,2%$11,45 mld-$11,52 mld-$11,10 mld-$11,28 mld-$11,06 mld-

Uzura contabilă a clădirilor și utilajelor. Scade profitul, dar nu scoate bani din cont. La Apple Inc., în 2025: $11,70 mld · Δ +2,2% (2024).

$12,86 mld-+10,1%$11,69 mld-$10,83 mld-$9,04 mld-$7,91 mld-$6,83 mld-

Acțiuni date angajaților în loc de bani. Nu costă numerar, dar diluează acționarii. La Apple Inc., în 2025: $12,86 mld · Δ +10,1% (2024).

—-—-—-$10,04 mld-$2,99 mld-$6,52 mld-

Ajustări care apropie profitul contabil de banii încasați.

−$25,00 mld-−785%$3,65 mld-−$6,58 mld-$1,20 mld-−$4,91 mld-$5,69 mld-

Banii blocați sau eliberați din stocuri, creanțe și furnizori. La Apple Inc., în 2025: −$25,00 mld · Δ −785% (2024).

din care: creanțe−$6,68 mld-−29,9%−$5,14 mld-−$1,69 mld-−$1,82 mld-−$10,13 mld-$6,92 mld-
din care: creanțe, total—-—-−$417,0 mil-−$9,34 mld-−$14,03 mld-$8,47 mld-
din care: stocuri$1,40 mld-+234%−$1,05 mld-−$1,62 mld-$1,48 mld-−$2,64 mld-−$127,0 mil-
din care: datorii—-—-—-$9,93 mld-$14,00 mld-$4,85 mld-
din care: alte variații—-—-—-−$8,39 mld-−$6,15 mld-$881,0 mil-
Alte fluxuri din exploatare—-—-—-−$6,02 mld-−$6,37 mld-−$7,51 mld-
Alte elemente fără numerar−$89,0 mil-+96,1%−$2,27 mld-−$2,23 mld-$111,0 mil-−$147,0 mil-−$97,0 mil-
$111,48 mld-−5,7%$118,25 mld-$110,54 mld-$122,15 mld-$104,04 mld-$80,67 mld-

Banii pe care i-a produs efectiv afacerea, înainte de investiții. La Apple Inc., în 2025: $111,48 mld · Δ −5,7% (2024).

$12,72 mld-+34,6%$9,45 mld-$10,96 mld-$10,71 mld-$11,09 mld-$7,31 mld-

Banii puși în fabrici, utilaje și echipamente. La Apple Inc., în 2025: $12,72 mld · Δ +34,6% (2024).

$29,39 mld-+115%$13,69 mld-$16,00 mld-−$9,56 mld-−$14,55 mld-−$4,29 mld-

Cumpărări și vânzări de plasamente financiare. La Apple Inc., în 2025: $29,39 mld · Δ +115% (2024).

Alte fluxuri din investiții−$1,48 mld-−13,1%−$1,31 mld-$14,66 mld-−$1,78 mld-−$352,0 mil-−$2,32 mld-
$15,20 mld-+418%$2,94 mld-$3,71 mld-−$22,35 mld-−$14,55 mld-−$4,29 mld-

Soldul banilor din investiții. Negativ înseamnă că firma construiește. La Apple Inc., în 2025: $15,20 mld · Δ +418% (2024).

−$90,71 mld-+4,5%−$94,95 mld-−$77,55 mld-−$89,40 mld-−$85,97 mld-−$72,36 mld-

Acțiuni răscumpărate de pe bursă sau emise. La Apple Inc., în 2025: −$90,71 mld · Δ +4,5% (2024).

—-—-—-—-$1,11 mld-$880,0 mil-

Bani strânși prin emiterea de acțiuni noi.

$15,42 mld-+1,2%$15,23 mld-$15,03 mld-$14,84 mld-$14,47 mld-$14,08 mld-

Banii dați acționarilor sub formă de dividend. La Apple Inc., în 2025: $15,42 mld · Δ +1,2% (2024).

−$8,48 mld-−41,4%−$6,00 mld-−$9,90 mld-−$123,0 mil-$12,67 mld-$2,50 mld-

Împrumuturi luate minus împrumuturi rambursate. La Apple Inc., în 2025: −$8,48 mld · Δ −41,4% (2024).

Alte fluxuri din finanțare−$6,07 mld-−4,6%−$5,80 mld-−$6,01 mld-$3,04 mld-$14,73 mld-$11,37 mld-
−$120,69 mld-+1,1%−$121,98 mld-−$108,49 mld-−$110,75 mld-−$93,35 mld-−$86,82 mld-

Soldul banilor din finanțare: împrumuturi, dividende, răscumpărări. La Apple Inc., în 2025: −$120,69 mld · Δ +1,1% (2024).

$5,99 mld-+855%−$794,0 mil-$5,76 mld-−$10,95 mld-−$3,86 mld-−$10,44 mld-

Cu cât a crescut sau a scăzut numerarul din conturi. La Apple Inc., în 2025: $5,99 mld · Δ +855% (2024).

Variația numerarului și echivalentelor—-—-$5,76 mld-−$10,95 mld-−$3,86 mld-−$10,44 mld-
$29,94 mld-−2,6%$30,74 mld-$24,98 mld-$35,93 mld-$39,79 mld-$50,22 mld-

Numerarul din conturi la începutul perioadei. La Apple Inc., în 2025: $29,94 mld · Δ −2,6% (2024).

$35,93 mld-+20,0%$29,94 mld-$30,74 mld-$24,98 mld-$35,93 mld-$39,79 mld-

Numerarul din conturi la sfârșitul perioadei. La Apple Inc., în 2025: $35,93 mld · Δ +20,0% (2024).

$98,77 mld-−9,2%$108,81 mld-$99,58 mld-$111,44 mld-$92,95 mld-$73,37 mld-

Banii rămași după ce afacerea și-a plătit investițiile. Din ei se dau dividende și se rambursează datorii. La Apple Inc., în 2025: $98,77 mld · Δ −9,2% (2024).

din exploatare$28,70 mld+19,8%T2 24T1 26T2 24$28,86 mldT3 24$26,81 mldT4 24$29,94 mldT1 25$23,95 mldT2 25$27,87 mldT3 25$29,73 mldT4 25$53,93 mldT1 26$28,70 mld
din investiții−$6,17 mld−311%T2 24T1 26T2 24−$127,0 milT3 24$1,45 mldT4 24$9,79 mldT1 25$2,92 mldT2 25$5,07 mldT3 25−$2,59 mldT4 25−$4,89 mldT1 26−$6,17 mld
din finanțare−$22,28 mld+23,2%T2 24T1 26T2 24−$36,02 mldT3 24−$24,95 mldT4 24−$39,37 mldT1 25−$29,01 mldT2 25−$24,83 mldT3 25−$27,48 mldT4 25−$39,66 mldT1 26−$22,28 mld
Fluxuri de numerar, trimestrial, 6 perioade
 T1 26Δ T1 25T4 25T3 25T2 25T1 25T4 24
$29,58 mld-+19,4%$42,10 mld-$27,47 mld-$23,43 mld-$24,78 mld-$36,33 mld-

Profitul care rămâne acționarilor după absolut toate cheltuielile. La Apple Inc., în T1 26: $29,58 mld · Δ +19,4% (T1 25).

$3,44 mld-+29,2%$3,21 mld-$3,13 mld-$2,83 mld-$2,66 mld-$3,08 mld-

Uzura contabilă a clădirilor și utilajelor. Scade profitul, dar nu scoate bani din cont. La Apple Inc., în T1 26: $3,44 mld · Δ +29,2% (T1 25).

$3,53 mld-+9,4%$3,59 mld-$3,18 mld-$3,17 mld-$3,23 mld-$3,29 mld-

Acțiuni date angajaților în loc de bani. Nu costă numerar, dar diluează acționarii. La Apple Inc., în T1 26: $3,53 mld · Δ +9,4% (T1 25).

−$6,65 mld-−2,3%$5,55 mld-−$5,71 mld-−$2,03 mld-−$6,51 mld-−$10,75 mld-

Banii blocați sau eliberați din stocuri, creanțe și furnizori. La Apple Inc., în T1 26: −$6,65 mld · Δ −2,3% (T1 25).

din care: creanțe$16,68 mld-+72,4%$2,63 mld-−$26,27 mld-$2,80 mld-$9,67 mld-$6,76 mld-
din care: stocuri−$873,0 mil-−236%−$211,0 mil-$177,0 mil-$365,0 mil-$643,0 mil-$215,0 mil-
Alte elemente fără numerar−$1,19 mld-−472%−$528,0 mil-$1,66 mld-$469,0 mil-−$208,0 mil-−$2,01 mld-
$28,70 mld-+19,8%$53,93 mld-$29,73 mld-$27,87 mld-$23,95 mld-$29,94 mld-

Banii pe care i-a produs efectiv afacerea, înainte de investiții. La Apple Inc., în T1 26: $28,70 mld · Δ +19,8% (T1 25).

$1,97 mld-−35,8%$2,37 mld-$3,24 mld-$3,46 mld-$3,07 mld-$2,94 mld-

Banii puși în fabrici, utilaje și echipamente. La Apple Inc., în T1 26: $1,97 mld · Δ −35,8% (T1 25).

−$2,77 mld-−195%−$2,36 mld-−$2,59 mld-$5,07 mld-$2,92 mld-$9,79 mld-

Cumpărări și vânzări de plasamente financiare. La Apple Inc., în T1 26: −$2,77 mld · Δ −195% (T1 25).

Alte fluxuri din investiții−$1,43 mld-−4.369%−$154,0 mil-−$505,0 mil-−$340,0 mil-−$32,0 mil-−$603,0 mil-
−$6,17 mld-−311%−$4,89 mld-−$2,59 mld-$5,07 mld-$2,92 mld-$9,79 mld-

Soldul banilor din investiții. Negativ înseamnă că firma construiește. La Apple Inc., în T1 26: −$6,17 mld · Δ −311% (T1 25).

−$12,29 mld-+52,6%−$24,70 mld-−$20,13 mld-−$21,08 mld-−$25,90 mld-−$23,61 mld-

Acțiuni răscumpărate de pe bursă sau emise. La Apple Inc., în T1 26: −$12,29 mld · Δ +52,6% (T1 25).

$3,82 mld-+1,7%$3,92 mld-$3,86 mld-$3,95 mld-$3,76 mld-$3,86 mld-

Banii dați acționarilor sub formă de dividend. La Apple Inc., în T1 26: $3,82 mld · Δ +1,7% (T1 25).

−$5,75 mld-−689%−$8,07 mld-−$3,22 mld-$2,71 mld-$976,0 mil-−$8,95 mld-

Împrumuturi luate minus împrumuturi rambursate. La Apple Inc., în T1 26: −$5,75 mld · Δ −689% (T1 25).

Alte fluxuri din finanțare−$418,0 mil-−28,2%−$2,96 mld-−$265,0 mil-−$2,52 mld-−$326,0 mil-−$2,96 mld-
−$22,28 mld-+23,2%−$39,66 mld-−$27,48 mld-−$24,83 mld-−$29,01 mld-−$39,37 mld-

Soldul banilor din finanțare: împrumuturi, dividende, răscumpărări. La Apple Inc., în T1 26: −$22,28 mld · Δ +23,2% (T1 25).

$255,0 mil-+112%$9,38 mld-−$335,0 mil-$8,11 mld-−$2,14 mld-$356,0 mil-

Cu cât a crescut sau a scăzut numerarul din conturi. La Apple Inc., în T1 26: $255,0 mil · Δ +112% (T1 25).

$45,32 mld-+49,6%$35,93 mld-$36,27 mld-$28,16 mld-$30,30 mld-$29,94 mld-

Numerarul din conturi la începutul perioadei. La Apple Inc., în T1 26: $45,32 mld · Δ +49,6% (T1 25).

$45,57 mld-+61,8%$45,32 mld-$35,93 mld-$36,27 mld-$28,16 mld-$30,30 mld-

Numerarul din conturi la sfârșitul perioadei. La Apple Inc., în T1 26: $45,57 mld · Δ +61,8% (T1 25).

$26,73 mld-+28,0%$51,55 mld-$26,49 mld-$24,41 mld-$20,88 mld-$27,00 mld-

Banii rămași după ce afacerea și-a plătit investițiile. Din ei se dau dividende și se rambursează datorii. La Apple Inc., în T1 26: $26,73 mld · Δ +28,0% (T1 25).

raportări și surprize

100%Rata de depășire

Bate constant

Următoarea raportare

pentru T2 26

Nu e anunțatăData anunțată, 30 iulie 2026, a trecut. Compania nu a comunicat încă următorul termen.

Profit pe acțiune așteptat1,89între 1,83 și 1,99
Venituri așteptate$108,90 mld27 de analiști
Data trecută+3,6%2,01 față de 1,94 așteptat

Ce așteaptă analiștii de la Apple Inc., mai departe

  • profit pe acțiune estimat, exercițiul 2027 · 42 de analiști9,69

Istoricul depășirilor la Apple Inc.

ultimele 8 trimestre

Rata de depășireRata de depășireRata de depășireRata de depășireRata de depășireRata de depășireRata de depășireRata de depășire

Din ultimele 8 raportări trimestriale ale Apple Inc., 8 au fost peste estimările analiștilor și 0 sub ele. Surpriza medie e de +4,41%, iar ultima a fost +3,61%, cu un profit pe acțiune de 2,01 față de 1,94 așteptat.

Rata de depășire100%tendința surprizelor: accelerează
Reacția medie când depășește−0,5%din 8 depășiri, prețul a urcat de 3 ori
Reacția medie când ratează—

Cum a reacționat prețul Apple Inc.

Mișcarea acțiunilor Apple Inc. în ziua de după fiecare raportare. Linia din mijloc e zero.

raportarearezultatula doua zi5 zile
30 aprilie 2026++3,6%+3,24%5z +4,7%
29 ianuarie 2026++6,4%+0,46%5z +7,2%
30 octombrie 2025++4,5%−0,38%5z −0,7%
31 iulie 2025++9,8%−2,50%5z +13,3%
1 mai 2025++1,9%−3,74%5z −3,3%
30 ianuarie 2025++2,6%−0,67%5z −3,6%
31 octombrie 2024++2,1%−1,33%5z +1,9%
1 august 2024++4,5%+0,69%5z −1,7%

Se vede tiparul: din cele 8 depășiri, prețul a urcat de 3 ori. Piața nu reacționează la rezultat, ci la diferența față de ce era deja în preț.

Cum se mișcă prețul în jurul raportăriipe ultimele 8 raportări
+0,4%−2,0%+4,5%−1,1%
15 zile înainteziua raportării15 zile după
Înainte de raportare
  • 5z înainte+1,5%a urcat în 62%
  • 10z înainte+1,9%a urcat în 38%
  • 21z înainte−0,7%a urcat în 25%
  • 42z înainte+2,8%a urcat în 75%
După raportare
  • a doua zi−1,1%a urcat în 25%
  • 5z după+2,2%a urcat în 50%
  • 10z după+4,0%a urcat în 88%
  • 15z după+4,1%a urcat în 88%
65% din mișcare, înainte35% la anunț și după

Mișcarea e deja în preț Din tot ce mișcă prețul în jurul raportării, 65% se întâmplă înainte de anunț. Când vestea ajunge public, ea e deja în cotație.

O fiabilitate de 38% înseamnă că tiparul se confirmă în mai puțin de jumătate din cazuri: adică nu e un tipar, e zgomot.

Totul e raportat la prețul din ziua raportării, marcat cu linia verticală. Fiecare jumătate e media traiectoriilor din trimestrele care au destul istoric de preț, de aceea eșantioanele pot să difere.

Ce poate merge prost

Riscuri și Reziliență

Riscurile acțiunilor Apple Inc. (AAPL): soliditatea bilanțului, distanța până la dificultăți financiare și comportamentul în crizele trecute. Scorul de risc scăzut e 86,9 din 100, în partea de sus a pieței.

86,9 · PuternicRisc scăzut

datorii și solvabilitate

98,1sănătatea creditului

Nimic de reproșat

Un bilanț se judecă după două lucruri: dacă firma își poate plăti datoriile din ce produce, și cât de departe e de a nu le mai putea plăti deloc. La Apple Inc., cele două răspunsuri sunt mai jos.

Își poate plăti datoriile?

Apple Inc.: Da. Raportările nu conțin datoria și dobânda separat, dar scorul de sănătate a creditului dă 98,1 din 100, în partea de sus a scării.

7598,1Scor de sănătate a credituluiScor compozit care rezumă capacitatea firmei de a-și susține datoria. Peste 70 = bilanț solid.
350,70xDatorie / EBITDACâți ani de profit operațional ar fi nevoie ca să acoperi datoria totală. Sub 3 e confortabil; peste 4 devine apăsător.
318,18Distanța până la faliment (Merton)Cu câte abateri standard se află valoarea firmei deasupra datoriilor. Peste 3 = marjă confortabilă.

Cât de aproape e de faliment?

Apple Inc.: Foarte departe. Scorul compus e 7,0 din 100, pe o scară unde mic înseamnă bine, iar niciun model nu semnalează tensiune. Altman îl așază în zona sigură.

Scorul Altman Z''Model statistic care estimează riscul de faliment, adaptat pentru firme nefinanciare. Peste 2,6 = zonă sigură; sub 1,1 = zonă de risc.
Probabilitate de dificultate (Ohlson)Model statistic care estimează riscul de dificultate financiară. Mică = bilanț fără tensiuni.
Probabilitate de dificultate (Zmijewski)Model alternativ de estimare a riscului de dificultate financiară. Mică = risc redus; util ca verificare încrucișată pentru modelul Ohlson.
Probabilitate de faliment (Merton)Șansa estimată ca firma să nu-și poată plăti datoriile, pe un an. Sub 1% = risc de credit neglijabil.

Semnale forensice

0Curat

Modele statistice care caută tipare asociate cu raportare agresivă. Apple Inc: niciun semnal ridicat.

Calitatea profitului raportat

Scorul Beneish MModel care detectează tipare de raportare contabilă agresivă. Sub −1,78 = fără semnale de raportare agresivă. Test statistic, nu o acuzație.
Scorul Montier C (0–6)Șase semnale de avertizare privind calitatea raportării contabile. 0–1 = curat; 4 sau peste = prudență.
Rata acumulărilor contabile (Sloan)Cât din profitul raportat e doar contabil, nu numerar efectiv încasat. Mică sau negativă = profitul e susținut de bani reali.
Rata de conversie în numerarCât din profitul contabil se transformă efectiv în numerar. Peste 100% = profitul e mai mult decât acoperit de bani reali.
Diluare prin plata în acțiuniCât din participația acționarilor se diluează prin acțiunile acordate angajaților. Sub 2% pe an = diluare suportabilă.
Abaterea cotei de impozitCu cât diferă impozitul plătit efectiv față de cota statutară din țara companiei. Aproape de zero e normal. O abatere mare, susținută în timp, merită o privire la note.

Ce a ridicat modelul

Modelele n-au ridicat niciun semnal pentru această companie.

Acestea sunt modele de screening statistic, nu acuzații. Un semnal înseamnă „merită privit mai atent", nu „e fraudă". Modelele Beneish, Montier, Sloan și Piotroski sunt publicate în literatura academică; pragurile folosite sunt cele din publicațiile originale.

Semnal de screening statistic, nu o acuzație de fraudă.

Transparență · MAR

comportamentul în criză

A rezistat binedouă crize măsurate

Cum s-au comportat acțiunile Apple Inc. când piața a căzut. Nu o prognoză, ci ce s-a întâmplat în crizele prin care a trecut deja compania.

Cât preia din scăderile pieței

cât din scăderea pieței ajunge în acțiune

amplifică scăderea113%Preia 113% din scăderile pieței, deci amplifică

piața 100%acțiunea 113%
  • A rezistat bineCât de bine s-a ținut compania în perioadele de contracție economică, față de restul sectorului ei.
  • A rezistat moderatUn scor compus care adună comportamentul în toate crizele măsurate, pe o scară de la 0 la 100.

Ce s-a întâmplat în crizele trecute

cât de bine a rezistat în crizele măsurate

68A rezistat bine

  • Crash-ul COVID-19−31,4%2020 · mult mai rezistent decât sectorul
  • Bear market 2022−28,3%2022 · mult mai rezistent decât sectorul
  • Recesiune severă−36,7%Contracție economică de tip 2008, cu piața în scădere cu circa 40%
  • Șoc de dobânzi−22,6%Creștere bruscă a ratelor de dobândă
  • Corecție de piață−17,0%Scădere generală a bursei, de circa 20%

Apple Inc.: A rezistat mai bine decât media sectorului în crizele măsurate, cu un profil defensiv.

Scăderea maximă e măsurată de la vârf la minim, pe prețul real din acea perioadă. Scenariile sunt estimări, calculate din sensibilitatea istorică la piață.

Cele mai mari scăderi ale acțiunilor Apple Inc (AAPL) și cât a durat revenirea

Căderile prin care a trecut prețul, de la un vârf până la cel mai jos punct, și cât a durat până și-a revenit.

Cele mai mari scăderi din 2010 încoace

De la un vârf până la cel mai jos punct de după el, cât a durat căderea și cât revenirea.

  • sep 2012 - apr 2013-44,4%a scăzut timp de 7 luni, apoi a revenit la vârf în 16 luni
  • oct 2018 - ian 2019-38,7%a scăzut timp de 3 luni, apoi a revenit la vârf în 9 luni
  • dec 2024 - apr 2025-33,4%a scăzut timp de 3 luni, apoi a revenit la vârf în 6 luni

Măsurate pe prețul de închidere al fiecărei zile, ajustat la splituri, din 04.01.2010 încoace. Restul paginii socotește scăderile cu dividendele reinvestite, de aceea acolo pot ieși puțin mai mici.

Ce primești cât aștepți

Dividende și randament

Cât plătește Apple Inc dividendul, cât de sigur e, și ce se întâmplă cu numărul de acțiuni.

dividende

0,31%Randament TTM

Apple Inc plătește trimestrial și a dat $1,05 pe acțiune în ultimele douăsprezece luni, adică 0,31% din prețul de azi. Din profit pleacă 12,13% în dividend.

Cât plătește și cât de sigur e

Randament TTMDividendele din ultimele douăsprezece luni, împărțite la prețul de azi.
Randament estimatDividendul anunțat pentru anul următor, împărțit la prețul de azi.
Rata de distribuțieCe parte din profit pleacă în dividend. Moderată lasă loc de creștere.
Creșterea dividendului 5ARitmul mediu anual de creștere a dividendului pe acțiune, pe cinci ani.
Ani consecutivi de creștereCâți ani la rând a crescut dividendul pe acțiune, fără nicio întrerupere.
Siguranța dividenduluiCât de acoperit e dividendul din profit și din numerar.

Ultimele plăți

  • Ultimul dividend$0,27 · ex-data 11 mai 2026
  • Cadențătrimestrial
  • Plăți în ultimele 12 luni5
  • Dividend cumulat 12 luni$1,05
  • Risc de tăiere0/100
ex-datasumăfață de precedenta
11 mai 2026$0,27+3,8%
9 februarie 2026$0,26+0,0%
10 noiembrie 2025$0,26+0,0%
11 august 2025$0,26+0,0%
12 mai 2025$0,26+4,0%
10 februarie 2025$0,25+0,0%
8 noiembrie 2024$0,25+0,0%
12 august 2024$0,25—

Randamentele trecute nu se repetă neapărat.

randament către acționar

2,16%randament total

Între dividend, răscumpărări și datorie, Apple Inc a returnat 2,16% din capitalizare în ultimele douăsprezece luni.

0,32%din dividend
1,63%din răscumpărări
0,30%din scăderea datoriei
2,16%randament total
  • Alocare 5A · dividende13,24%
  • Alocare 5A · răscumpărări77,42%

Un randament total negativ înseamnă că în perioada respectivă compania a atras capital, prin împrumut sau prin acțiuni noi, nu că a luat bani de la acționari.

Cât ai fi câștigat

Ce s-a întâmplat deja, scos din procente și pus în bani.

Cât ai fi câștigat dacă investeai în acțiunile Apple Inc (AAPL)

$1.000 puși în acțiunile Apple Inc acum 10 ani, cu dividendele reinvestite, ar fi ajuns la $15.163, la un randament de 31,24% pe an. Doar din preț, fără dividende, ar fi fost $13.262. Scrie suma ta și se recalculează tot.

$
  • acum 3 ani$1.813din care $813 e câștig, la 21,94% pe an
  • acum 5 ani$2.356din care $1.356 e câștig, la 18,69% pe an
  • acum 10 ani$15.163din care $14.163 e câștig, la 31,24% pe an

Cifrele astea s-au întâmplat deja și nu sunt o estimare pentru ce urmează. Dividendele sunt reinvestite în aceeași acțiune, iar sumele sunt în moneda în care se tranzacționează acțiunea, înainte de impozit și de comisioane.

splituri

5 operațiuni

Apple Inc a avut 5 operațiuni pe acțiune în perioada acoperită de date.

dataraporttip
31 august 20204:1split
9 iunie 20147:1split
28 februarie 20052:1split
21 iunie 20002:1split
16 iunie 19872:1split

Sumele din istoricul de dividende sunt ajustate la aceste operațiuni, ca să fie comparabile între ele. Suma încasată efectiv la data respectivă a fost alta.

Cine o deține și ce face cu ea

Deținători și flux

Cine stă în spatele acțiunilor Apple Inc, ce cumpără și ce vinde, și cine pariază împotrivă.

dețineri instituționale

Apple Inc are 65,74% din acțiuni la investitori instituționali. Dintre cei 40 deținători raportați, 24 au crescut poziția și 13 au redus-o.

Cine și cât deține

InstituțiiCe parte din acțiuni e ținută de fonduri, bănci și alți investitori profesioniști.
Dețineri interneCe parte e ținută de persoane și entități din interiorul companiei sau apropiate ei.
Primul deținătorCât deține cel mai mare acționar dintre cei raportați.
Primii cinciCât dețin, împreună, cei mai mari cinci acționari raportați.
  • Deținători raportați40
  • Au crescut poziția24
  • Au redus poziția13
  • Sold net de acțiuni1,53B
  • La data de31 mai 2026

Cei mai mari deținători

Cei mai mari deținători
deținătorcotăvariațieLa data de
Vanguard Group Incpasiv9,71%+1,92%31.12.2025
BlackRock Incpasiv7,79%−0,86%31.03.2026
Vanguard Capital Management, LLCpasiv6,49%+0,00%31.03.2026
State Street Corppasiv4,10%−0,28%31.03.2026
Vanguard Total Stock Mkt Idx Invpasiv3,19%+0,31%30.04.2026
Vanguard 500 Index Investor2,59%+1,83%30.04.2026
Geode Capital Management, LLC2,51%+2,96%31.03.2026
Vanguard Portfolio Management, LLC2,26%+0,00%31.03.2026
FMR Inc2,09%+0,01%31.03.2026
Morgan Stanley - Brokerage Accounts1,66%+6,07%31.03.2026
JPMorgan Chase & Co1,58%+2,75%31.03.2026
Berkshire Hathaway Inc1,55%+0,00%31.03.2026
T. Rowe Price Associates, Inc.1,36%−1,51%31.03.2026
iShares Core S&P 500 ETF1,32%+0,31%29.05.2026
NORGES BANK1,31%+1,29%31.12.2025
Fidelity 500 Index1,28%+0,35%30.04.2026
State Street® SPDR® S&P 500® ETF1,21%+0,11%31.05.2026
Northern Trust Corp1,08%−0,87%31.03.2026
Vanguard Growth Index Investor1,06%+0,52%30.04.2026
Bank of America Corp0,82%−2,33%31.03.2026
Invesco QQQ Trust0,79%+0,47%29.05.2026
Legal & General Group PLC0,74%−2,11%31.03.2026
The Goldman Sachs Group Inc0,73%+7,48%31.03.2026
UBS Asset Mgmt Americas Inc0,72%+0,04%31.03.2026
Charles Schwab Investment Management Inc0,70%+2,56%31.03.2026
Bank of New York Mellon Corp0,63%−5,85%31.03.2026
Vanguard Fiduciary Trust Co0,57%+0,00%31.03.2026
Vanguard Institutional Index I0,55%−1,75%30.04.2026
Vanguard Information Technology ETF0,54%+3,85%30.04.2026
State St S&P 500® Idx SL Cl I0,54%−0,50%31.05.2026
Vanguard Institutional 500 Index Trust0,45%−0,08%30.04.2026
Equity Index Fund E0,40%−1,56%31.12.2025
Equity Index Fund A0,40%−1,56%31.12.2025
Equity Index Non-Lendable Fund B0,40%+0,00%31.12.2025
Blackrock Eq Idx Fund CF0,36%−1,04%31.03.2026
iShares Russell 1000 Growth ETF0,34%+0,00%29.05.2026
State Street®TechSelSectSPDR®ETF0,32%+0,31%31.05.2026
Russell 1000 Index Fund0,32%+0,00%31.05.2026
Russell 1000 Index Non-Lendable Fund B0,31%+0,00%31.12.2025
Blackrock Russ 1000 Eq Idx Composite0,31%+0,41%31.12.2025
Vezi toți deținătorii

Lista acoperă doar cei mai mari deținători raportați, nu întreg acționariatul. Cotele nu însumează 100%.

Tipul deținătorului e notat doar acolo unde sursa îl declară.

short interest

Short interest scazut — fara presiune bearish notabila.

Cât e vândut în lipsă

Din free floatCe parte din acțiunile liber tranzacționabile e vândută în lipsă.
Zile de acoperireCâte zile de tranzacționare normală ar trebui ca pozițiile short să fie închise.
Acțiuni în lipsăNumărul de acțiuni vândute în lipsă la ultima raportare.
  • Din total acțiuni0,01%
  • Risc de squeezeScăzut
  • La data de16.07.2026

Raportarea pozițiilor short se face bilunar, deci cifra e mai veche decât prețul de pe pagină.

indici și ETF-uri

Acțiunile Apple Inc sunt deținute de 14 fonduri tranzacționate la bursă și fac parte din 4 indici.

Fonduri care o dețin

Fonduri care o dețin
fondsimbolpondereactive
Vanguard Growth ETFVUG.US11,53%$222,23B
Technology Select Sector SPDRXLK.US11,53%$117,78B
Invesco QQQ TrustQQQ.US7,10%$471,18B
iShares Core S&P 500 UCITS (Xetra)SXR8.XETRA7,04%$147,89B
SPDR S&P 500 ETF TrustSPY.US6,84%$769,06B
iShares Core S&P 500 UCITSCSPX.LSE6,83%$146,69B
Vanguard S&P 500 UCITSVUSA.LSE6,47%$42,99B
Vanguard S&P 500 ETFVOO.US6,45%$1,03T
Vanguard Total Stock Market Index Fund ETF SharesVTI.US5,74%$653,54B
iShares Core MSCI World UCITSIWDA.LSE4,94%$101,7B
Vanguard FTSE Developed World UCITSVEVE.LSE4,35%$3,44B
Vanguard FTSE All-World UCITSVWCE.XETRA3,90%$24,77B
SPDR Dow Jones Industrial Average ETFDIA.US3,57%$44,9B
Vanguard Total World Stock ETFVT.US3,47%$74,09B
Vezi toate fondurile

Indici din care face parte

  • S&P 5006,71%
  • Dow Jones Industrial Average3,50%
  • NASDAQ Composite
  • NASDAQ 100

Ponderea e cât cântărește acțiunea în fondul respectiv, nu cât din companie deține fondul.

Unde stă față de restul

Context & Comparații

O cifră singură nu spune nimic. Aici Apple Inc e pusă lângă sectorul ei, lângă industria ei și lângă piață, ca fiecare număr să capete o poziție.

Poziția în sector

Tehnologiesector

Apple Inc face parte din sectorul Tehnologie, industria Consumer Electronics. Mai jos, fiecare indicator e pus lângă mediana sectorului și a industriei.

Cum stă Apple față de sector.

Locul companiei între firmele din sector, la fiecare indicator, de la 0 la 100.

Durează 30 de secunde. Fără card.

Transparență · MAR

Companii comparabile

6comparabile

Companii cu profil apropiat de Apple Inc, alese după cum se mișcă și după ce fel de acțiuni sunt - nu după ce produc.

Cele mai apropiate 6

simbolcompanieasemănare
Visa Inc. Class AV.USVisa Inc. Class AServicii financiare90,0%
Mastercard IncMA.USMastercard IncServicii financiare89,7%
Procter & Gamble CompanyPG.USProcter & Gamble CompanyConsum defensiv87,4%
The Coca-Cola CompanyKO.USThe Coca-Cola CompanyConsum defensiv87,1%
Microsoft CorporationMSFT.USMicrosoft CorporationTehnologie86,9%
GE AerospaceGE.USGE AerospaceIndustrie86,9%

Asemănarea se calculează din expunerea la aceiași factori de stil, nu din domeniul de activitate. De aceea în listă pot apărea companii din alte sectoare. Nu e o recomandare și nu e o listă de alternative.

Concurenți direcți

simbolcompaniețară
SNEJF.USSony CorpUS
SONY.USSony Group CorpUS
300857.SHESharetronic Data Technology Co LtdCN
002241.SHEGoertek IncCN
XIACY.USXiaomi Corp ADRUS
Anker Innovations Technology Co Ltd300866.SHEAnker Innovations Technology Co LtdCN

Concurenți din aceeași industrie, Consumer Electronics. Lista e ordonată după mărimea companiei, dar cifra nu se afișează: vine în moneda fiecărei piețe, deci nu se pot compara între ele.

Cum se mișcă prețul

Piață & Momentum

Până aici a fost vorba despre companie. De aici încolo, despre acțiune: cât oscilează, cât de adânc a căzut și dacă mișcarea a meritat riscul.

Volatilitate și risc

24,67%volatilitate pe un an

Cât de agitată e acțiunea Apple Inc și cât de adânci au fost scăderile ei.

Cât oscilează

1,13ca piațaBetaCât de tare se mișcă acțiunea când se mișcă piața. Sub 1 = mai calmă decât piața; peste 1 = amplifică mișcările.
1,20Beta la scădereCât se mișcă acțiunea față de piață, măsurat NUMAI în zilele în care piața scade. Mai mic decât beta obișnuit = cade mai puțin decât urcă. Mai mare = amplifică scăderile.
0,90Beta pe ultimul anAceeași sensibilitate la piață, dar calculată doar pe ultimele douăsprezece luni. Comparată cu beta pe termen lung, arată dacă acțiunea a devenit mai agitată recent.
1,20Beta brutCât se mișcă acțiunea față de piață, fără ajustarea statistică obișnuită. Peste 1 = se mișcă mai tare decât piața. E cifra needucată; beta ajustat e mai stabil.
piața
Volatilitate anualizată (1 an)Cât de mult oscilează prețul într-un an, ca abatere standard. Mai mică = drum mai lin, nu neapărat randament mai mare.
Volatilitate anualizată (3 ani)Cât de mult oscilează prețul într-un an, măsurat pe ultimii trei. Sub 20% e liniștit; peste 40% cere stomac.

Cât de adânc a căzut

−43,80%Scăderea maximăCea mai mare cădere de la vârf la minim din perioada analizată. Mai mică = mai ușor de suportat.
0,00%Scăderea curentăCu cât e prețul de azi sub cel mai mare vârf atins. Zero înseamnă că e chiar la maxim. Cu cât e mai adânc, cu atât are mai mult de recuperat.
−0,03%Distanța față de maximul de un anCu cât e prețul sub cel mai mare nivel din ultimele 52 de săptămâni. Aproape de zero = la maxim. Adânc negativ = a pierdut mult din vârf.
28,55%Scădere probabilă în cel mai rău cazCât de adâncă ar putea fi scăderea în cele mai proaste 5% dintre scenarii. Mai mică e mai bine. E o estimare statistică, nu o limită garantată.
Indicele Ulcer (1 an)Cât de adânci și de lungi au fost scăderile din ultimul an, într-o singură cifră. Mai mic e mai bine: măsoară disconfortul, nu doar oscilația.
Indicele Ulcer (3 ani)Cât de adânci și de lungi au fost scăderile față de vârfuri. Mic = puține perioade lungi petrecute sub vârf.
Zile până la recuperareCâte zile i-au trebuit prețului să revină la vârf după cea mai mare scădere. Mai puține e mai bine. Sute de zile înseamnă că răbdarea a fost pusă la încercare.

Volatilitatea și beta se calculează din prețurile zilnice ale ultimului an, respectiv ultimilor trei. Sunt măsurători ale trecutului, nu prognoze.

Cuvintele de lângă cifre sunt stări cu denumire consacrată, nu recomandări: „vândut excesiv" nu înseamnă „de cumpărat". Verdictele apar doar la rapoartele de risc, unde există o direcție clară de „mai bine".

Randament față de risc

1,78Sharpe pe un an

Aceeași creștere obținută cu oscilații mari sau mici nu valorează la fel. Cifrele de mai jos împart randamentul la riscul cu care a fost obținut.

Cât randament pentru fiecare unitate de risc

1,780,65bunRaportul SharpeCât randament peste rata fără risc primești pentru fiecare unitate de volatilitate. Peste 1 e bun; peste 2 e remarcabil.
2,830,96bunRaportul SortinoCa Sharpe, dar penalizează doar oscilațiile în jos, nu și pe cele în sus. Peste 1,5 = randament bun raportat la riscul de scădere.
1,371,13bunRaportul OmegaRaportul dintre câștigurile și pierderile din ultimul an, cântărite după mărimea lor. Peste 1 înseamnă că partea bună a cântărit mai mult decât cea rea.
0
Randament total 12 luniCâștigul din ultimul an, cu dividendele reinvestite. Comparat cu indicele de referință, nu în absolut.
Raportul CalmarRandamentul anual împărțit la cea mai mare scădere suferită. Peste 0,5 e decent. Spune cât randament ai primit pentru fiecare unitate de durere.
Raportul Treynor (1 an)Randamentul peste dobânda fără risc, împărțit la beta - la riscul de piață, nu la oscilația totală. Mai mare e mai bine. Util când acțiunea se ține într-un portofoliu, nu singură.

Toate raportează câștigul la o formă de risc: Sharpe la oscilația totală, Sortino doar la cea în jos, Calmar la cea mai adâncă scădere, Treynor la riscul de piață. Peste 1 e în general bun, dar se compară între companii, nu în absolut.

Cuvintele de lângă cifre sunt stări cu denumire consacrată, nu recomandări: „vândut excesiv" nu înseamnă „de cumpărat". Verdictele apar doar la rapoartele de risc, unde există o direcție clară de „mai bine".

Tendință și oscilatoare

68,78RSI pe 14 zile

Unde stă prețul acțiunii Apple Inc față de mediile lui și cât de întinsă e mișcarea recentă.

Față de medii

Media pe 50 de zilePrețul mediu din ultimele cincizeci de ședințe de tranzacționare. E reperul de termen scurt: prețul peste ea înseamnă tendință recentă în sus.
Media pe 200 de zilePrețul mediu din ultimele două sute de ședințe. E reperul de termen lung, cel mai urmărit din analiza tehnică.
daPeste media pe 200 de zileDacă prețul de azi e peste sau sub media de termen lung. Deasupra e citit ca tendință structurală în sus; dedesubt, în jos.
daMedia scurtă peste cea lungăDacă media pe 50 de zile e peste cea pe 200. Când scurta urcă peste lungă se numește „cruce de aur"; invers, „cruce a morții".
în susStarea încrucișării mediilorCare medie e deasupra, exprimat ca +1 sau −1. +1 = scurta deasupra lungii; −1 = invers.
în susDirecția Parabolic SARSemnalul de direcție dat de indicatorul Parabolic SAR. +1 = tendință în sus; −1 = în jos.

Oscilatoare

307068,78fără semnalIndicele de forță relativă (RSI 14)Cât de repede a urcat sau a coborât prețul în ultimele paisprezece zile, pe o scară de la 0 la 100. Sub 30 se consideră vândut excesiv, peste 70 cumpărat excesiv. Între ele, fără semnal.
-100100138,22peste canalIndicele canalului de mărfuri (CCI 20)Cât de departe e prețul de media lui pe douăzeci de zile, măsurat în abateri tipice. Între −100 și +100 e normal; în afară, o mișcare neobișnuită față de tiparul recent.
010,96în bandăPoziția în banda BollingerUnde stă prețul între banda de jos (0) și cea de sus (1) a canalului de volatilitate. Sub 0 sau peste 1 înseamnă că prețul a ieșit din canal - rar, și de obicei trecător.
202524,16tendință slabăPuterea tendinței (ADX 14)Cât de clară e direcția prețului, indiferent dacă urcă sau coboară. Peste 25 = tendință clară; sub 20 = merge lateral.
Linia MACDDiferența dintre media exponențială pe 12 zile și cea pe 26 - cât de repede se schimbă direcția. Peste semnal și în creștere înseamnă impuls în sus.
Semnalul MACDMedia pe nouă zile a liniei MACD. E pragul față de care se citește linia. Nu se judecă singur: contează dacă linia e deasupra sau dedesubt.
Histograma MACDDiferența dintre linia MACD și semnalul ei - cât de repede se schimbă impulsul. Pozitivă și în creștere = impuls în sus; negativă = impuls în jos.
Panta volumului cumulat (50 de zile)Încotro merge volumul acumulat în ultimele cincizeci de ședințe. Pozitivă înseamnă că se acumulează mai mult decât se distribuie.

Pragurile marcate pe scări sunt cele uzuale din analiza tehnică: 30 și 70 la RSI, ±100 la CCI, 0 și 1 la banda Bollinger, 20 și 25 la puterea tendinței. Sunt convenții larg folosite, nu reguli.

Cuvintele de lângă cifre sunt stări cu denumire consacrată, nu recomandări: „vândut excesiv" nu înseamnă „de cumpărat". Verdictele apar doar la rapoartele de risc, unde există o direcție clară de „mai bine".

Cui i se potrivește

20/29verificări trecute

Fiecare rând de mai jos e un fel de a investi. Cu cât Apple Inc trece mai multe verificări la unul, cu atât se potrivește mai bine acelui fel - nu există un rând „corect".

Punctul tareCalitate
Punctul slabValoare
  • picatPotențial față de valoarea justăCât spațiu e între prețul de azi și valoarea calculată prin fluxuri de numerar actualizate. Pozitiv înseamnă că modelul vede acțiunea sub valoarea ei.
  • picatPreț / profit (ultimele 12 luni)De câte ori profitul anual plătești pentru o acțiune. Se judecă față de sector și de ritmul de creștere, nu în absolut.
  • picatPreț / vânzări (ultimele 12 luni)De câte ori vânzările anuale plătești pentru o acțiune. Util la companii fără profit; se judecă față de sector, nu în absolut.
  • picatRandamentul fluxului liber de numerarCât numerar liber produce compania raportat la valoarea ei de piață. Peste ~5% e atractiv; sub 2% e scump.
  • picatMarja de siguranțăCu cât e prețul din piață sub estimarea noastră de valoare justă. Pozitivă și mare = cumperi sub valoare. Negativă = plătești peste valoare.
  • trecutRandamentul capitalului peste costul luiDacă randamentul capitalului investit depășește costul mediu al capitalului. Peste costul capitalului, compania creează valoare; sub, o distruge.
  • trecutRentabilitatea capitalurilor propriiCât profit net generează compania din banii acționarilor. Peste ~15% e foarte bun; contează și consistența, nu doar nivelul.
  • trecutMarja netă (descompunere DuPont)Componenta de marjă din descompunerea DuPont a rentabilității. Mai mare = firma păstrează mai mult din fiecare unitate vândută.
  • trecutAvantajul competitivCât de apărată e poziția companiei față de concurenți. Un avantaj lat înseamnă că profitul e mai greu de erodat.
  • trecutScorul Piotroski FNouă verificări de bilanț și de profitabilitate, câte un punct pentru fiecare trecută. Peste 7 din 9 e considerat solid; sub 3, slab.
  • trecutRaportul SloanCât din profit vine din acumulări contabile în loc de numerar încasat. Aproape de zero e mai bine: profitul se vede în cont, nu doar în raport.
  • trecutSemnale de avertizareNumărul de semnale forensice ridicate de modelele de calitate a raportării. Zero e ce vrei să vezi.
  • trecutDatorie / EBITDACâți ani de profit operațional ar fi nevoie ca să acoperi datoria totală. Sub 3 e confortabil; peste 4 devine apăsător.
  • trecutScorul Altman Z''Model statistic care estimează riscul de faliment, adaptat pentru firme nefinanciare. Peste 2,6 = zonă sigură; sub 1,1 = zonă de risc.
  • trecutProbabilitate de faliment (Merton)Șansa estimată ca firma să nu-și poată plăti datoriile, pe un an. Sub 1% = risc de credit neglijabil.
  • trecutComportamentul în recesiuneCum s-a purtat acțiunea în ultimele perioade de contracție economică. O cădere mai mică decât a pieței arată reziliență.
  • trecutCreșterea anuală a profitului pe acțiune (5 ani)Ritmul mediu anual de creștere a profitului pe acțiune. Peste creșterea veniturilor = marje în expansiune sau răscumpărări.
  • picatCreșterea anuală a veniturilor (5 ani)Ritmul mediu anual de creștere a cifrei de afaceri în ultimii 5 ani. Peste ~10% e creștere solidă pentru o companie matură.
  • picatRegula lui 40Creșterea veniturilor adunată cu marja de profitabilitate. Peste 40 = echilibru bun între creștere și profitabilitate.
  • trecutRevizuirile analiștilorÎncotro și-au mutat analiștii estimările în ultima vreme. În sus înseamnă că așteptările cresc.
  • picatRandamentul dividendului (ultimele 12 luni)Dividendele plătite în ultimul an raportate la prețul actual. Se judecă împreună cu sustenabilitatea, nu doar ca nivel.
  • trecutRata de distribuțieCât din profit se împarte ca dividend. Sub 60% lasă loc de creștere; peste 100% înseamnă că dividendul depășește profitul.
  • trecutSeria de raportări buneDe câte trimestre la rând compania depășește așteptările. O serie lungă arată predictibilitate; una întreruptă, o schimbare.
  • trecutRandamentul total al acționaruluiDividendele, răscumpărările și reducerea datoriei, la un loc. Imaginea completă a banilor întorși acționarilor.
  • trecutDepășiri, ultimul anDe câte ori în ultimul an rezultatul a fost peste estimări. Mai multe depășiri arată estimări prudente sau execuție bună.
  • picatDepășiri, trei aniDe câte ori în ultimii trei ani rezultatul a fost peste estimări. Mai multe depășiri arată estimări prudente sau execuție bună.
  • trecutDepășiri, cinci aniDe câte ori în ultimii cinci ani rezultatul a fost peste estimări. Mai multe depășiri arată estimări prudente sau execuție bună.
  • trecutImpulsul prețuluiDirecția și forța mișcării recente a prețului. Pozitiv înseamnă că tendința recentă e în sus.
  • trecutRaportul Sharpe (1 an)Cât randament peste rata fără risc primești pentru fiecare unitate de volatilitate. Peste 1 e bun; peste 2 e remarcabil.

O verificare picată nu e un defect în sine: o companie de creștere pică aproape tot ce ține de valoare, și e normal. Contează tiparul, unde trece și unde pică, nu numărul singur.

Transparență · MAR

Pe scurt

Întrebări frecvente despre acțiunile Apple Inc (AAPL)

Răspunsuri scurte la întrebările puse cel mai des despre Apple, cu cifrele de la 12 octombrie 2026.

Cât costă o acțiune Apple (AAPL) azi?

La închiderea din 12 octombrie 2026, o acțiune Apple costa $340,97. Prețul e la maximul ultimelor 52 de săptămâni, după ce minimul perioadei a fost de $200,70. Față de acum un an, acțiunea a crescut cu 56,6%.

Plătește Apple dividende?

Da, Apple plătește dividend trimestrial: $1,05 pe acțiune în ultimele 12 luni, adică un randament de 0,31% la prețul de azi. Randamentul de 0,31% e sub mediana sectorului Tehnologie, de 1,29%. Ca dividend pleacă 12,1% din profit. La Apple, dividendul a crescut 12 ani la rând. Ultima plată a fost de $0,27 pe acțiune, cu data ex-dividend 11 mai 2026.

Sunt scumpe acțiunile Apple?

La prețul de azi, acțiunile Apple costă cât 38,6 ani de profit (raportul preț/profit), față de o mediană de 27,5 în sectorul Tehnologie. Investitorii plătesc deci o primă de 41% față de compania tipică din sector, semn că așteaptă de la ea mai mult decât de la sector. Raportat la vânzări, acțiunea costă de 10,7 ori veniturile anuale, față de 3,1 în sector.

Ce preț-țintă au analiștii pentru acțiunile Apple?

Prețul-țintă mediu al analiștilor pentru acțiunile Apple, pe 12 luni, este $316,76. Ținta e cu 3,3% sub prețul de azi. Estimarea vine de la 48 de analiști, nu din analiza noastră, iar recomandarea lor medie este „cumpărare”, cu 4,04 din 5.

Când raportează Apple rezultatele financiare?

Apple nu a anunțat încă data următoarei raportări. Ultimele rezultate, pentru trimestrul încheiat la 31 martie 2026, au adus un profit pe acțiune de $2,01, față de $1,94 cât așteptau analiștii. În ultimele 8 trimestre, Apple a depășit estimările de profit de fiecare dată.

Cum cumperi acțiuni Apple (AAPL) din România?

Acțiunile Apple se tranzacționează pe bursa Nasdaq din New York, sub simbolul AAPL, în dolari americani. Le cumperi printr-un broker cu acces la această bursă: cauți simbolul AAPL sau codul ISIN US0378331005 și plasezi ordinul. Brokeri cu acces la această bursă, din comparația noastră: XTB, eToro și Trading212. Acțiunile AAPL se tranzacționează de luni până vineri, de regulă între 16:30 și 23:00, ora României. Mulți brokeri permit și fracțiuni dintr-o acțiune Apple, deci nu ai nevoie de $340,97 ca să începi. Pentru că Apple e o companie americană, completezi o singură dată formularul W-8BEN, iar impozitul reținut în SUA pe dividendele ei scade la 10%.

Linkuri de afiliere: dacă deschizi un cont, putem primi un comision, fără cost pentru tine. Investițiile implică riscul pierderii banilor.

Cât de riscante sunt acțiunile Apple?

Beta-ul acțiunilor Apple este 1,13, deci acțiunea s-a mișcat aproape cât piața: la o mișcare de 10% a pieței, în medie cu 11,3%. Cea mai mare scădere de la un vârf a fost de 43,8%, iar revenirea a durat 451 de zile. Volatilitatea pe ultimul an e de 24,7%. Datoria e de 0,70 ori profitul operațional anual (EBITDA), sub mediana sectorului, de 1,36.

Cât ai fi câștigat cu acțiuni Apple?

Cine a cumpărat acțiuni Apple acum 10 ani are azi un câștig total de 1.416%, cu dividendele reinvestite, adică 31,2% pe an. În ultimul an, câștigul a fost de 63,7%.

Informațiile au caracter educativ și nu sunt o recomandare de investiții. Cifrele se actualizează odată cu datele de pe pagină.

Discuții

Intră în cont ca să scrii și să votezi.

Se încarcă discuția…